Jak si u auta vyměnit motorový olej? Vše srozumitelně krok za krokem, jednodušší už to být nemůže

Chtěli byste si na svém stroji sami vyměnit olej? Držte se tohoto jednoduchého postupu a určitě to zvládnete. Možná dokonce i něco ušetříte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myšlenka jakékoliv složitější údržby automobilu se vám může zdát jako nadlidský úkol. Avšak pokud si alespoň trochu rozumíte s nářadím, nic vám nebrání v tom si výměnu oleje provést sami. Největší výhodou se pak zpravidla jeví nižší cena. Postup je jednoduchý a lze jej zvládnout v 6 krocích. Kdo ví, třeba se vám pak práce na vašem miláčkovi zalíbí.

Krok za krokem při výměně oleje

Nejprve se podívejte do vaší příručky k automobilu. Tam zjistěte interval výměny oleje a jaký typ oleje se pro vaši motorizaci hodí. Tyto informace můžete také snadno najít na internetu. Dále zjistěte, kolik nového oleje se do motoru vejde a jaký je používaný olejový filtr. Pokud jste se do takovéto výměny pustili, dá se předpokládat, že máte potřebné nářadí. Jestli ne, pořiďte si ho.

A jdeme na to. Zvedněte motorový prostor auta tak, aby se vám pod ním dobře pracovalo. Použijte hever, nebo zkuste využít pomoci kamaráda se zvedákem anebo dírou v garáži. Vždy dbejte na bezpečnost – nechcete přeci, aby na vás auto spadlo. Podívejte se pod motor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Většina moderních aut tam má plastový, nebo např. plechový ochranný kryt motoru. K odejmutí použijte klíč, nebo ráčnu. Pokud vaše auto kryt nemá, máte o starost méně. Nakonec zkontrolujte, zda někde neuvidíte prosakující olej, což by vyžadovalo návštěvu mechanika.

Odzátkujte a vypusťte starý olej

Připravte si nádobu na vypuštění starého oleje a dbejte na její správný objem. Poté klíčem povolte šroub na olejové vaně. Při vyjmutí šroubu už mějte připravenou nádobu na olej, ať si neuděláte po garáži nepořádek. Rovněž je vhodné použít gumové rukavice. Olej pak nechte vytéct až do poslední kapky, což může trvat klidně i několik minut. Pro urychlení procesu otevřete kapotu a sundejte víko z nálevky oleje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pryč s olejovým filtrem

Najděte místo, kde máte namontovaný olejový filtr. Jedná se o válec s přibližnými rozměry plechovky od limonády. Filtr se můžete pokusit uvolnit rukou, lepší však bude použít speciální klíč na filtry, nebo kleště s větším průměrem. Po uvolnění závitu začne z filtru také vytékat olej, takže mějte při ruce vhodnou nádobu.

Poté, co olej přestane vytékat, celý filtr odmontujte. Při výměně za nový pak zkontrolujte staré těsnění, které musí být ze spoje vyjmuto a nahrazeno těsněním novým. Zajistíte tak co nejlepší těsnost. Netěsnosti totiž vedou ke ztrátě maziva a hrozí zadření motoru.

Zazátkujte a namontujte nový olejový filtr

Zazátkujte zpět šroub z olejové vany. Zkontrolujte těsnění na něm a případně jej vyměňte. Šroub pak nikdy neutahujte vší silou, hrozí totiž poškození. Můžete použít momentový klíč, pokud ho máte ve své výbavě. Poté můžete zpět na své místo namontovat nový filtr. Těsnění se následně doporučuje lehce potřít trochou oleje. Zlepšuje se tím těsnost. Filtr poté dotáhněte, mělo by stačit rukou.

Nalijte do motoru nový olej

Jakmile jste provedli všechny předchozí úkony, je načase spustit auto zpět na zem a nalít nový olej. Pokud jste tak ještě neučinili, zvedněte kapotu, otevřete nálevku na olej a nalejte výrobcem udávané množství správného typu oleje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkontrolujte hladinu a těsnost nádoby

Tak, motor už je plný oleje. Zbývá již jen měrkou zkontrolovat hladinu a také těsnost. Pro kontrolu hladiny použijte hladinoměr. Jedná se o plechovou tyčinku s ryskou minima a maxima, která se dá vyjmout z motoru. Hladina by se měla blížit maximu. Nikdy však oleje nelijte více, než je nutné. Pokud je hladina v pořádku, nastartujte auto a nechte motor chvíli zahřát.

Poté opět zkontrolujte hladinu a popřípadě dolijte. Projděte pohledem veškeré netěsnosti v motorovém prostoru a zkuste si dát pod auto kus papíru nebo kartonu. Lépe je pak zaznamenáte. A je to. Při troše štěstí jste poprvé vyměnili na vašem autě olej a možná i něco ušetřili. Jak se cítíte? Super, že?

Měníte si olej sami, anebo jezdíte do servisu? Dejte nám vědět v diskuzi.

Zdroj: CarMechanics, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub