Víte, jak se zbavit získaných bodů za řidičské přestupky?

Jak smazat body za přestupky
                   

Trestné body nasbírané za přestupky na silnicích se odčítají automaticky, nebo si je můžete nechat odečíst i mnohem dříve. Stačí, když absolvujete kurz bezpečné jízdy.

Mnozí se domnívají, že se jim body automaticky odečítají rok po spáchání přestupku; to ale není pravda. K odpočtu dochází rok poté, co rozhodnutí o posledním dopravním přestupku nabylo právní moci – ale pouze za podmínky, že mezitím nenabylo právní moci rozhodnutí o jiném přestupku. K automatickému odpočtu bodů dochází také pouze v případě, že jich máte nejvýše 11 (při dvanácti už ztrácíte řidičský průkaz). Body se ale dají odčítat i aktivně, a to ve Středisku bezpečné jízdy.

i

K odpočtu bodů dochází automaticky, ale můžete ho urychlit

Podle zákona dochází k automatickému mazání 4 bodů po 12 měsících ode dne, kdy se stalo poslední rozhodnutím pravomocným. Tzn., že aby k odpočtu došlo, nesmíte alespoň rok po posledním rozhodnutí spáchat žádný další bodovaný přstupek. Pokud bude „čistí“ alespoň 12 měsíců, strhne vám příslušný úřad 4 body; za další tok opět 4 body, a po třetím roce máte čisté konto (teda pokud ho mezitím nestihnete naplnit).

Chcete-li si odpočet bodů urychlit, můžete absolvovat školení bezpečné jízdy. To je možné podstoupit pouze jednou za kalendářní rok a za předpokladu, že máte maximálně 10 bodů, a nemáte žádný 6 ani 7 bodový přestupek. Jaké přestupky jste spáchali a kolik bodů jste za ně dostali, zjistíte na jakémkoliv CzechPointu, kde požádáte o Výpis z bodového hodnocení řidiče.

Spňujete-li všechny požadavky, vyberte si jedno ze šesti akreditovaných středisek bezpečné jízdy v ČR. Ta se nachází v Mostě, Sosnové, Příbrami, Jihlavě, Brně a v Ostravě. Po úspěšném absolvování bezpečné jízdy obdržíte potvrzení, které na příslušném úřadě doložíte k žádosti o odpočet bodů. Za kurz bude potřeba zaplatit, ceny se pohybují od 3 899 do 4 600 Kč v závislsoti na lokalitě, a zajišťuje ho autoškola nebo specializované středisko. Kurz zabere dohromady 7 hodin, z čehož 3 strávíte teorií, 3,5 jízdami, a zbylých 30 minut je věnováno závěrečnému hodnocení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub