Jak spolehlivě předejít oslnění od protijedoucích aut v jakékoliv situaci

Oslnění od předních světel během temných hodin dne je vážný problém a rozhodně nejde jen o pohodlí, ale o ohrožení bezpečnosti celé jízdy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abychom tento problém minimalizovali, je dobré použít rady od zkušených řidičů a dalších specialistů, protože silné světlomety představují pro řidiče vážné riziko a řidič může být oslepen i na několik vteřin, což vede nevyhnutelně k dezorientaci v provozu a ztrátě kontroly nad samotným řízením.

První kroky při setkání se světlem

První věc, kterou je třeba učinit, je signalizovat tento problém vlastními světly blížícímu se řidiči a také zapnout blinkry, které upozorní řidiče za vámi na možný problém. Ve stejnou dobu plynule zpomalte, ale bezpečně bez přejezdu do dalšího pruhu. Aby samotné oslnění přešlo co nejrychleji, zkuste se nedívat do dalších světel protijedoucích vozidel. Místo toho se soustřeďte na pravou stranu vozovky, díky které můžete kontrolovat svůj pohyb po ní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky této taktice se můžete znovu soustředit plně na jízdu, aniž byste reálně ztratili kontrolu, navíc jste dali řidiči za sebou echo a varování. Ještě můžete být oslněni zezadu, v takovém případě zapněte na delší dobu blinkry a dejte tak řidiči najevo, že jeho světla oslňují – krátká signalizace není jasná v ohledu toho komu „děkujete“. Tato situace se dá taky vyřešit úpravou zrcadel, která mívají možnosti na automatické utlumení, případně stačí lehká změna náklonu.

Brýle, filtry a další triky

Poměrně spolehlivým nástrojem jsou žluté sluneční brýle, které nežádoucí efekty odstraňují nebo výrazně mírní. Jejich hlavní funkcí je právě ochrana před záblesky z reflektorů, mokré vozovky nebo čelních skel. Nicméně ani tyto brýle nejsou všelék a vyplatí se rozhodně investovat do kvalitního produktu, ne do něčeho za pár korun na pumpě. Existují také nástavce, které se dají přimontovat na běžná sklopná stínidla ve voze.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zkušení noční řidiči se často schválně zařazují za objemné kamiony nebo dodávky, protože větší rozměr vozu fungují jako „opona“ proti protějším světům. Cenou za to je čas a nižší rychlost, protože kamiony jedou logicky pomaleji. Další taktikou je rozsvícení v interiéru, které adaptuje oči na svit, takže záblesk zvenku není takovým šokem. Případně ve vhodném momentu zavřít levé oko a nechat zdroj světla projet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články