Jak správně nastavit sedačku řidiče: Špatná pozice za volantem snižuje reflexy a úroveň řízení

Moderní automobily dnes povětšinou nabízejí variabilní nastavování sedaček, přesto najít správnou pozici za volantem je pro řidiče někdy velmi obtížné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejjednodušší to mají motoristé s takzvanou konfekční postavou. Ti, kteří nejsou ani velcí či malí, ani hubení ani tlustí. Ale i pro ty, kteří se vymykají průměru, by neměl být problém najít za volantem vhodný posez.

Správná pozice za volantem je základ bezpečné jízdy

Důležité je samozřejmě pohodlí za jízdy, ale také vzdálenosti od pedálů, volantu a hlavové opěrky. Jak tedy správně vše nastavit? Průměrný řidič podle dostupných pramenů stráví za volantem automobilu čtyři roky svého života. To je velmi dlouhá doba na to, aby motorista správné nastavení sezené podcenil. Jde určitě o zdraví, stejně jako je třeba vnímat důležitost například židle u pracovního stolu.

Ideální pozice za volantem je kombinací několika vzdáleností a úhlů, výhodu mají řidiči, kteří mohou nastavovat nejenom vzdálenost sedačky od pedálů, ale také mají podélně nastavitelný volant. Ostatní parametry počítáme že u dnešních aut měnit lze. Zrcátka, volant ve svislé ose, sklon opěradla sedačky. Řidič by měl sedět v sedačce tak, aby úhel jeho těla svíral s nohama asi 90 stupňů.

Ruce na volantu? Jen tři čtvrtě na tři!

Na obrázku je to úhel mezi žlutými linkami označený jako @, jistě prominete autorovi neschopnost pracovat s řeckou abecedou a označit úhel řeckým písmenem alfa. Tento úhel nemusí být přesně 90 stupňů, může být o něco větší, 95 až 100 stupňů. Nejde o úhel mezi rovinou podlahy auta a páteří, ale mezi páteří a stehny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Toto je jeden ze základních parametrů správného sezení. Další je vzdálenost těla od pedálů. Řidič musí bezpečně dosáhnout na pedály, takže vzdálenost naznačená na obrázku oranžovou úsečkou CD nesmí být delší, než je délka nohou řidiče. Správně by měl řidič sedět tak, aby plně prošlápl pedály do podlahy. A přitom neměl plně natažené nohy. Úhel mezi stehny a lýtky 180 stupňů je špatně, musí být menší.

Správné sezení je důležité i pro dopravní nehody

Jedním z důvodů je, aby při možném nárazu auta do překážky došlo k pokrčení končetin, a ne k jejich zaražení směrem ke kyčlím. Nastavení výšky sedadla souvisí s tím, aby řidič měl ideální výhled ven z auta, do všech stran. Aby viděl na přístrojovou desku. Některé prameny říkají, že by měl mít člověk nad hlavou místo na velkost sevřené pěsti, ale to je zejména s ohledem na oblibu vysokých SUV dnes zavádějící.

Jiné zdroje mluví o tom, že oči řidiče by měly být asi v polovině výšky čelního skla, ale to také není dogma. Sedák, pokud lze vysunovat, by měl zespodu podepírat stehna, ale nebránit nohám v pohybu na pedálech. S nastavením sedačky souvisí i nastavením polohy hlavové opěrky. Ta samozřejmě neslouží k tomu, aby si o ni řidič opíral hlavu. Je to bezpečnostní prvek, který by měl být nejvyšším bodem asi 5 centimetrů nad hlavou řidiče.

Opěrka hlavy neslouží pro opírání hlavy. Vážně!

Ne přímo za hlavou, neslouží k opírání. V případě nárazu má dojít k opření hlavy o opěrku čili příliš nízká opěrka může působit jako hrazda, o kterou se zlomí páteř. Chybné je i příliš vysoké nastavení opěrky, tohle nesmí řidič podcenit. Pokud je dobře nastavena sedačka, je třeba dokončit nastavením volantu. Jak daleko volant od těla?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Natažené ruce by měly být vpředu položené na věci volantu zápěstím. Malá vzdálenost znamená nemotorné proplétání končetin před tělem. Naopak zcela natažené ruce ve stylu Rychle a zběsile jsou také špatně. Pak řidič nemůže správně manévrovat. Mezi volantem a řidičem musí být prostor pro nafouknutí airbagu, bratru 25 centimetrů.

Sedačka k pedálům, volant, zrcátka. A je hotovo

Správná poloha rukou na volantu je tři čtvrtě na tři. Nic víc, nic méně. Definitivní tečkou je nastavení zpětných zrcátek. Ideálně by měl řidič prostřednictvím zrcátek vidět komplet prostor za sebou. Vnitřní zrcátko odráží maximum místa přímo za autem. Vnější zrcátka by měla vykrývat mrtvé úhly k vnitřnímu zrcátku. 

Máte správně nastavenou sedačku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články