Jak správně nastavit všechna zrcátka automobilu, abyste měli co možná nejlepší rozhled

Na správném nastavení zrcátek závisí mimo jiné i bezpečnost jízdy. Naopak špatné nastavení může způsobit, že některý automobil v určitém okamžiku ani neuvidíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zrcátka vznikla jako bezpečnostní prvek, který slouží řidiči k tomu, aby měl dostatečný přehled o situaci kolem automobilu. Ještě před tímto vynálezem se řidiči otáčeli přes rameno, aby viděli za sebe. V dnešní době lze zrcátka nastavit buď ručně, nebo pomocí různých tlačítek. Na jejich správném nastavení závisí bezpečnost jízdy. Naopak při tom špatném vznikají mrtvé úhly a další místa, na něž řidič nevidí. Následně se právě v tomto místě může ocitnout chodec, cyklista nebo jiný vůz – a problém je na světě.

Se správným nastavením zrcátek souvisí i jiné věci

Ještě předtím, než si začnete nastavovat zrcátka, je nutné udělat několik kroků. Jedná se o nastavení sedačky a volantu. Pokud byste prvně nastavili zrcátka a až potom sedačku a volant, mohly by se jednotlivé úhly a místa posunout tak, že by nastavení opět nebylo správné. Proto je nutné jej provádět při poloze, v níž budete jako řidič nejčastěji. Nemá smysl si nastavit zrcátka v napřímené poloze blíže k volantu, když pak po většinu jízdy budete opřeni o opěrku a posunuti tak, že stejně příliš neuvidíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak tedy správně nastavit zrcátka?

Účelem správného nastavení zrcátek je, aby řidič měl dostatečný přehled okolo svého automobilu a mohl bezpečně předjíždět nebo objíždět ostatní účastníky provozu. I přes vhodné nastavení však mohou v určitých místech vznikat mrtvé úhly, do nichž řidič prostě nevidí.

S touto nepříjemností se snaží bojovat i výrobci automobilů, kteří zkoušejí tvarovat zrcátka tak, aby tato místa nevznikala. V některých moderních vozech jsou dokonce namontovány přímo systémy a senzory, které řidiče na mrtvý úhel upozorní.

Nastavení bočních zrcátek

I přes tyto moderní vymoženosti je však velmi důležité správné nastavení zrcátek. Při tomto kroku je hlavní se stále dívat na prostor kolem automobilu. Zrcátka na bocích musí být nastavena tak, aby řidič viděl jen okraj svého auta a ve zbytku bylo vidět okolí za vozem. Jen tak lze dosáhnout maximálního bezpečného výhledu v provozu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak správně nastavit vnitřní zrcátko

Vnitřní zrcátko slouží řidiči k tomu, aby měl přehled o situaci za vozidlem. Při správném nastavení tohoto bezpečnostního pomocníka byste měli vidět celé okno od kufru a část jeho rámu. Jedině tak budete moci dostatečně kontrolovat situaci za vámi. Dobře nastavená zrcátka si můžete zkontrolovat tak, že v provozu uvidíte automobil, který jede za vámi, ve všech třech zrcátkách.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?