Jak správně používat klimatizaci ve vozidle a maximalizovat její efektivitu? Většina řidičů závažně chybuje

Během horkého dne asi není lepšího pocitu než spustit klimatizaci vozu a konečně si oddechnout od nesnesitelného vedra.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klimatizace je během horka jednou z nejdůležitějších funkcí vašeho vozu. Pouhým stažením okének vyvětráte pouze prvotní teplo, vzniklé stáním na rozpáleném slunci. Nicméně je potřeba vědět některá základní pravidla, kterými se při použití klimatizace řídit. Zaprvé tím předejdete možným problémům s vozem, vyšší spotřebě energie a můžete předejít zdravotním komplikacím. Prudké změny teploty organismu rozhodně nesvědčí a mohou končit i šokem a ztrátou vědomí.

Jak maximalizovat efektivitu klimatizace

Prvním krokem je zaparkovat někde ve stínu. Může to znít jako prkotina, jenže pokud zaparkujete ve stínu a vracíte se do vozu po celém odpoledni, klimatizace bude mít mnohem míň práce. Bez ohledu na vnější teplotu redukuje stín aspoň trochu teplotu uvnitř vozu a vy si nebudete sedat do výhně. Stažení okének před jízdou a během prvních metrů jízdy je druhým krokem, díky kterému můžete ochladit interiér přirozeně a neztrácet energii tam, kde to není potřeba.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zapínejte klimatizaci pozvolna, pokud ji pustíte hnedka naplno, bude to šok pro vás i pro samotný systém, který bude rapidně chladit, aniž by se sám zahřál a rozjel. Dbejte také na cirkulaci vzduchu, abyste zevnitř vozu vyhnali ten horký a pustili tam jen ten studený. Pokud už jste vnitřek vozu připravili stažením okének, klimatizace nebude mít tolik práce. Všechno má svoje tempo a postupné kroky.

Kdy vypnout klimatizaci?

Po delší jízdě, kdy klimatizace již vychladila celý interiér auta, nechejte auto dochladit a vypněte klimatizaci. Možná se to zdá jako nesmysl, ale vypnutím klimatizace a puštěním ventilace, dojde k vysušení klimatizačního systému a vám se tak nebudou tvořit plísně v systému. Nejčastější chybou tak bývá, vypnutí motoru a tedy i klimatizace ihned po dojetí. Při kratších pojezdech, kdy klimatizace jede naplno (například v létě při jízdě po městě), toto doporučení asi většina z nás nedodrží. Jednak proto, že spěcháme a pak proto, že stát před obchodem a čekat až se systém vysuší, většina z nás asi nedělá. V tomto případě, pak dbejte na údržbu klimatizace a její desinfekci provádějte častěji a důkladněji. Obecně se doporučuje alespoň jednou ročně provést desinfekci a jednou za 2 roky pak kontrola chladiva. Více informací o tom, jak pečovat o klimatizaci, by vám měli sdělit v servise nebo ve specializovaných centrech, zabývajících se klimatizacemi.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pamatujte na to, že kompresor klimatizaci je poháněn z motoru, takže výrazné používání klimatizace vás bude stát palivo a u elektromobilů odebere energii z baterie. Pokud vám to počasí dovolí a vy nepotřebujete mít klimatizaci zapnutou, zkuste použít standardní způsoby chlazení jako je onen zmíněný stín při parkování a okénka během jízdy. Obojí je pro auto zdarma. Dalším problémům se dá předejít pravidelnou roční kontrolou systému, takže pokud vás někde zaskočí skutečné vedro, klimatizace bude spolehlivou záchranou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články