Jak správně předjíždět? Agresivní řidič předvedl nejhloupější příklad, natočila ho ale kamera

Jelikož je předjíždění nedílnou součástí provozu, můžeme z vlastní zkušenosti říci, že občas je to poněkud obtížný manévr, hlavně na silnicích s protisměrným provozem. Je zapotřebí myslet na to, kdy je manévr vhodný a neohrožující ostatní účastníky provozu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Předjížděcí manévr je v dnešním provoze prakticky běžná záležitost. Jak ale správně předjíždět a smí se předjíždět z pravé strany vůbec nebo jsou k tomu nějaká pravidla? Špatně zvládnuté předjíždění často vede k vážným dopravním nehodám, často i s tragickými následky. Stále nás ale překvapí, kolik řidičů se během předjíždění chová bezohledně.

Jak tedy správně předjíždět?

Pro bezpečné předjíždění stačí dodržet pár základních pravidel. Pokud jedete po silnici s obousměrným provozem, kdy v každém směru je po jednom jízdním pruhu, tak první důležitou věcí je odhad vzdálenosti a rychlosti protijedoucího vozidla. Pokud toto špatně odhadnete nebo dokonce zahájíte předjížděcí manévr v místě, kam nevidíte (typicky zatáčka nebo horizont), vystavujete tak sebe i okolí vysokému riziku nehody. Dobré je počítat s tím že protijedoucí automobil jede často rychleji, než se vám na první pohled zdá. Tím pak lépe můžete odhadnout vzdálenost, kterou potřebujete pro bezpečné předjetí.

Důležité je předjíždět jen na přehledných místech. To znamená nikdy ne před zatáčkou nebo horizontem. Předjíždějte jen na takovou vzdálenost, na kterou dobře vidíte. Pak už jen stačí přiblížit se k předjížděnému autu zkontrolovat ve středovém a levém zpětném zrcátku, zda už nás někdo nepředjíždí a pokud ne tak pak už stáčí použit levý blinkr a můžeme auto bezpečně předjet. Na přiloženém videu se pak dozvíte, kdy můžete předjíždět a kdy je naopak předjíždění zakázáno.

Jaké jsou časté chyby při předjíždění

  • Nedostatečný rozhled – jak už jsme říkali výše důležitý je rozhled. Důležité je nepředjíždět v nepřehledném úseku. Nikdy nevíte, co pojede proti vám.
  • Špatný odhad rychlosti protijedoucího auta Ne vždy se stává že jízdní pruh v protisměru je úplně prázdný. Proto si musíte dat pozor na protijedoucí vozidla. Klíčové je správně odhadnout jeho rychlost.
  • Bezohledný přistup ostatních řidičů – kolikrát už se vám stalo že jste chtěli předjet pomalejší automobil, ale jakmile jste ho začali předjíždět tak přidal. Je dobré s tím počítat. Na tento fakt myslí i zákon v § 17 Předjíždění, kde je v bodě 4 výslovně uvedeno: Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
  • Dostatek místa po krajích silnice pokud to situace umožňuje, zahajujte předjížděcí manévr v místech, kde je silnice širší. V případě výskytu dalšího účastníka provozu (např. cyklista vjede z lesní cesty na silnici), tak máte vyšší šanci se vyhnout.

Podívejme se, jak správně nepředjíždět

Někteří řidiči často riskuji svůj život i životy ostatních účastníku provozu. Ve videu níže se můžete podívat, jak určitě nepředjíždět. Předjíždění na dálnici zprava (podjíždění) je zákonem zakázáno, stejně tak i předjíždění v odstavném pruhu, který je vyhrazen pro nepojízdná vozidla. Za předjíždění v odstavném pruhu hrozí pokuty ve výši do 2000 Kč na místě, ve správním řízení v rozmezí od 1500 do 2500 Kč.

Řidič jedoucí po frekventované komunikaci. Nemohl bezpečně předjet automobil jedoucí před nim tak si zkusil najít nový způsob, jen aby si zkrátil cestu o pár sekund. Je škoda že někde poblíž nestála policie. Za takové ohrožení účastníku provozu by určitě nevyvázl bez postihu. Samotný proces předjíždění si pak můžete přečíst v zákoně č. 361/2000 Sb.; vyhláška č. 30/2001 Sb. § 17 Předjíždění.

Zdroj: Zákony pro lidi, Ministerstvo dopravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články