Jak správně připravit auto na jaro a na co byste neměli zapomenout?

                   

Výměna pneumatik

Nejčastější údržba na jaře se týká právě výměny zimních plášťů za letní. Ačkoli se přezouvání zimních pneumatik na letní v jarním období doporučuje, letos s výměnou kvůli chladnému počasí raději počkejte. Ranní námrazy a zmrzlý déšť mohou překvapit řidiče nejen v lesním úseku, ale také na mostech nebo na hrázích. Letní pneumatiky by měly mít podle platné legislativy minimálně 1,6 milimetru. Zimní pneumatiky pak 4 mm, proto si hloubku obou dezénů zkontrolujte už při výměně.

Stěrače

Zvláště v zimním období dostávají stěrače hodně zabrat. Různě zdeformovaná nebo dokonce prasklá guma je nebezpečná pro dobrý výhled z vozidla. S výměnou stěračů a jejich výběrem vám pomohou v každé specializované prodejně, k dostání jsou na benzinových pumpách i supermarketech.

Stav podvozku

Zvláště chemické ošetření silnic má neblahý vliv na podvozek, tlumiče a karoserii vozu. Zkontrolujte si proto ideálně na rampě stav svého podvozku, přichycení ochranných plastů apod. Jarní prohlídku vašeho vozu mohou udělat specializované servisy, které dělají tyto kontroly v rámci sezónní akce zdarma.

Brzdy

O další důležitou kontrolu se hlásí brzdy. Věnujte pozornost stavu destiček a kotoučů, popřípadě si nechte brzdy vyčistit. Nachytané nečistoty na kotoučích snižují jejich účinnost i životnost. Důležitá je kontrola těsnosti brzdového vedení, stavu brzdových hadiček i kapaliny.

Akumulátor

Pokud dáte do servisu vůz na jarní prohlídku, zažádejte si také o zátěžový test autobaterie, pokud tato zkouška není součástí kontroly jarní údržby ze strany servisu. Pouze tento test odhalí, zda je dobré baterii po zimě vyměnit nebo ji stačí pouze dobít.

Čistota i v interiéru

S čištěním neotálejte ani v interiéru svého vozu. Věnujte pozornost důkladné desinfekci palubní desky, volantu, řadicí páky, ruční brzdy i kliky dveří. Vyčistěte čalounění sedaček, umyjte koberečky a vůz důkladně vyluxujte. Vyměňte si zimní výbavu za letní a odstraňte ze všech úložných prostor věci, které do auta nepatří.

Klimatizace

Velkou pozornost věnujte před nadcházející sezónou také klimatizaci. Vydesinfikujte jí speciálními čisticími a desinfekčními prostředky. Špinavý může být i kabinový filtr, který je živnou půdou pro bakterie a plísně, které se při zapnutí klimatizace vypustí do kabiny. Vyčistit by se měl po dlouhé nečinnosti také výparník klimatizace, který může být rovněž zdrojem bakterií, virů i nepříjemného zápachu.

Nechte vůz ošetřit ve specializované myčce

Alespoň jednou za rok a to v jarním období nechte svůj vůz důkladně vyčistit ve specializované myčce, která se postará o důkladné odstranění posypové soli a dalších chemikálií i na špatně dostupných místech, jako jsou vnitřky blatníků, spodek auta nebo prostory mezi dveřmi.

Zdroj fotografií: autodeets.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články