Jak správně připravit auto na letní sezónu? Zde je odpověď

                   

Automobilisté své vozy připravují na každé změny období, nebo třeba jenom před delší cestou. Starost o svůj vůz by měl mít každý správný milovník aut v krvi a to nejen z důvodu toho, že to udělá člověku radost, ale taky protože to i vašemu autu prospěje.

A jako se každý připravuje na zimní sezónu, tak by se člověk měl s autem připravit i na tu letní. Údržbu po zimě lidé zanedbávají a v tomto článku naleznete pět bodů, díky kterým nezůstane vaše auto zanedbané.

1, Po zimě na pořádnou prohlídku

Největší jistotu, že je váš vůz v pořádku, můžete získat v servisu. Ona taková pravidelná návštěva servisu je dobrá, ať už se jedná o jakékoliv roční období. Například před již zmiňovanou delší cestou, kupříkladu na dovolenou, je dobré ukázat se s autem v servisu a nechat si ho zkontrolovat a i připravit na delší cestu. Po tuhé zimě, jako byla i tato, může auto hodně utrpět. Včasný zásah mechanika znamená předejití následných mnohem větších nákladů a nečekaných problémů.

2, Čistota je půl zdraví

Víte, jaká je největší zbraň silničářů? Přece sůl, která jim ulehčí práci odstraňování sněhu z vozovky. Vlastně by se dalo modifikovat jedno pořekadlo „Sůl je dobrý sluha, ale zlý pán“. Sůl znamená čisté silnice bez sněhu a námrazy. Naopak takové zimní ježdění může podvozek vašeho auta maximálně zatížit. Rez je po zimě na starším vozidle jako doma.

Nejdůležitější je tedy důkladná očista automobilu, především podvozku a jeho částí. Ruční mytí či jen návštěva myčky je pro automobil balzám na duši. A zapomínat by se nemělo ani na karoserii. Postačit by měla sada čisticích prostředků pro vašeho miláčka, s autošamponem a voskem. Je vlastně jedno, zda vašemu autu v průběhu zimy byla dopřávána pravidelná očista, sůl na vozovce totiž zůstává ještě nějaký čas, dokud jí dešťě definitivně nespláchnou.

Další věc, o kterou by jste se měli po zimě postarat jsou disky kol. Je jedno zda máte „plecháče“ nebo kvalitní litá kola. Špína a především již proklínaná sůl dokáže z povrchovou úpravou vašich kol zatočit a při nedostatečném umytí je můžete příští zimu vytahovat ze sklepa značně zrezlé.

Světla starších automobilů též trpí opotřebováním, zacházejí a propouštějí méně světla. Malá opatření mohou zlepšit intenzitu světel při nočních jízdách a zvýšit bezpečnost. Existuje celá řada výrobků pro ošetření světlometů, nebo stačí najít společnost, která se tímto zabývá. Cena není vysoká, za to výsledek je dlouhodobý a značný.

V neposlední řadě zmíníme interiér, který si také zaslouží péči už jen z toho důvodu, že tvoří prostředí, ve kterém jste při řízení vašeho miláčka. Oživení plastů, ošetření kožených sedadel a ostatních čalounění vnitřku vašeho auta jen prospěje.

3, Vyčištění klimatizace

Na začátek je dobré říci, že i když klimatizaci většina řidičů používá zejména v létě, její používání je dobré i v zimě. Pokud se totiž déle nepoužívá, většinou to bývá pravě v zimě, může se stát, že až jí v létě zapnete, bude se vám chtít z auta utéct pryč. Zápach způsobují mikroorganismy osidlující místo ve výparníku, kde kondenzuje voda. A vdechování takových mikroorganismů není zdraví prospěšné.

K vyčištění by měla stačit sada pro dezinfekci a čištění klimatizace přes ventilaci, bez nutnosti návštěvy servisu. Podobnou záležitostí je výměna kabinového (pylového) filtru, jež může příchozí vzduch z venku zbavit prachu a škodlivých částic.

4, Stěrače a výhled

Jistě každý, v garáži neparkující, řidič zná přimrznuté stěrače ke sklu. Jejich odtržení od skla jim samozřejmě nedělá dobře a zima je vlastně na gumové části stěračů hodně dotěrná. Výměnnou stěračů předejdete nechtěným a hlavně nepříjemným šmouhám na předním či zadním skle, zlepšíte výhled z vozidla a v nejlepším případě předejdete poškrábání skel.

5, Lékárnička, pojistky a veškerá povinná výbava

Posledním bodem tohoto seznamu jsou vlastně všechny položky povinné výbavy a i nepovinné. V létě se to muži zákona „hemží“ na silnicích mnohem více než v zimě, takže i proto je zrovna v tuto dobu dobré mít veškeré věci v pořádku. Především je dobré upozornit na datum expirace lékárničky, který na rozdíl od chybějících pojistek nebo žárovek nezjistíme prvním pohledem a nemusíme si toho být vědomi. Doporučujeme do automobilu například pořídit malý hasící přístroj, který v mnoha případech může zachránit těžké škody na majetku nebo rovnou ušetřit újmu na zdraví. Vlhčené ubrousky, kapesní svítilna či trocha čisté vody je už detail, který je pro každého zkušenějšího motoristu běžná věc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články