Jak správně, šetrně a přitom efektivně umýt auto

                   

U aut i všech ostatních motorových vozidel je alfou i omegou jejich údržba. Vůz, o který se správně staráte, vydrží sloužit i několikrát déle než zanedbávané auto, nehledě na nižší spotřebu a celkové náklady – preventivní kontroly a drobné opravy se vždycky vyplatí více než opravy aut v havarijním stavu. Také mytí auta je důležitou součástí jeho údržby, byť to nemusí být na první pohled samozřejmé.

Pro základní vnější očistu svého vozu můžete využít například následující typy automatických automyček:

  • Tunelová neboli průtahová
  • Portálová
  • Bezkartáčová
iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pozor na agresivní posypovou sůl

Očista vašeho vozu pochopitelně začíná z vnějšku, který je nejvíce na ráně. Zejména během zimních měsíců, kdy je auto vystavené vlivům agresivních posypových solí, které mohou poškodit nejen lak a voskování, ale také blatníky a další gumové součástky. Sůl se dokáže dostat i do vozu, snadno ji tam nanesete například na podrážkách bot, a pak může zanášet například pedály. Jezdíte-li tedy v zimě v horách či jiných zasněžených oblastech, je třeba karoserii i interiér vozu adekvátně ošetřovat.

Ruční mytí je lepší než myčka

Pokud máte tu možnost, rozhodně využijte ruční mytí. Samoobslužných ručních myček naštěstí v České republice rychle přibývá, a tak máte velmi pravděpodobně alespoň jednu také poblíž vašeho bydliště. Při mytí je vhodné začít podvozkem a koly, neboť zespodu je auto samozřejmě nejvíce znečištěné. Při čištění podvozku je dobré zkontrolovat, v jakém je stavu, zejména pokud s autem jezdíte i mimo zpevněné silnice a cesty.

Autokosmetika má smysl

I když se může zdát, že drahé speciální přípravky k ošetřování aut jsou jen vyhazováním peněz, není tomu tak. Autošampony a další autokosmetika umí kromě odstranění špíny váš vůz také chránit před novými nečistotami a zajistí také, aby se vám příště snáze mylo. Také do voskování a leštění laku se vyplatí investovat, už jen proto, že je mnohem levnější než nový lak a ochrání vaši karoserii.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jak vyčistit interiér

Nejprve je dobré vzít do ruky vysavač, vaše auto bude pravděpodobně plné prachu a podobných nečistot, od kterých vám pomůže. Všechno, co lze z vašeho vozu vyjmout, vyndejte ven. Například koberečky budete moci vyklepat či omýt mimo vůz, potahy pak lze obvykle vyprat. Na zbytek budete potřebovat několik typů čisticích prostředků – čistič oken, vhodný přípravek na palubní desku a další plastové povrchy, čistič na textilie na sedadla, a tak dále.

I motor byste měli vyčistit

Při úklidu vozu nezapomeňte také na motor a vše, co máte pod kapotou. V tomto ohledu můžete využít služeb odborníků v nejbližším autoservisu, ale s trochou šikovnosti to svedete i svépomocí. Motor samozřejmě musí být vychladlý a auto by mělo stát ve stínu, nikdy ne na slunci. Motor myjte z vnějšku proudem vody a přípravkem na čištění motorů, pak jej očistěte drobným štětcem, pořádně propláchněte čistou vodou a nechte vyschnout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články