Jak ušetřit při koupi náhradních dílů vozu?

                   

Pokud jsou originální nové díly příliš drahé, ale nechcete jít do použitých, pak jsou repasované díly skvělou alternativou. Jak auto stárne, mnoha řidičům se nechce utrácet vysoké částky za údržbu. To znamená, že existuje obrovská poptávka po použitých součástech z bouraček a vrakovišť a samozřejmě na internetových bazarech. Ale i když cena může být nízká, nikdy nevíte, co kupujete. Byl díl po celý svůj život dobře udržovaný? Jak dlouho byl používaný? A protože výrobci automobilů díly neustále vylepšují, budete mít jistotu, že se konkrétní díl skutečně hodí do vašeho auta? To neznamená, že koupě dílů z druhé ruky je špatná volba, spíše jde o to, že musíte mít jistotu, že jde o ten správný díl. A taky musíte být dost šikovní na to, abyste poznali, že je náhradní díl v dobrém stavu a uměli ho namontovat.

Co jsou repasované díly?

V repasovaných dílech se používají originální díly výrobců, z nichž byly odstraněny nefunkční součásti a byly nahrazeny za nové. Jde tedy o něco jiného než u renovovaných nebo opravených dílů, u nichž zde můžete očekávat, že díl bude vyčištěný, některé součásti budou vyměněny a bude vykazovat jistou známku opotřebení. Repasované díly jsou, z hlediska vašich potřeb, v podstatě zcela nové. To znamená, že repasované součásti, někdy nazývané prostě “ repase“, budou stejně spolehlivé, jako kdybyste použili zbrusu nový díl. Ten bývá většinou volbou u majitelů novějších vozů, jelikož jsou schváleny výrobcem a prodávají se se zárukou.

Jak se repasované díly liší od dílů z druhé ruky?

Použité díly, které byste si mohli koupit z bouračky nebo demontáže vozidel, jsou zpravidla vymontovány z odepsaných automobilů nebo vozů, které už se nevyplatí provozovat. Jakmile je vozidlo odvezeno na vrakoviště, bude z něj vymontováno vše, co se dá prodat a znovu použít. Díly se obvykle vyčistí, označí a připraví na prodej. Občas se tyto díly testují, ale neměli byste se na to spoléhat. Jakmile si ho koupíte, bude na vás, abyste si ho namontovali, nebo zajistili mechanika, který tu práci za vás udělá. Je třeba si uvědomit, že nevíte, kolik kilometrů už má díl za sebou, nebo jak dobře byl udržovaný. U méně obvyklých vozů může být nákup z druhé ruky jedinou možností, ale opravdu byste měli přesně vědět, co kupujete – což může být složité. Repasované díly jsou také použité, ale byly předělány na přinejmenším stejnou kvalitu, jako má zcela nová část. To znamená, že můžete očekávat, že repasovaný díl bude mít stejnou životnost jako nový a v mnoha případech bude mít při zakoupení i záruku.

Šetří vaši kapsu i přírodu

Můžete si také zakoupit jednotlivé součásti, z kterých sestavíte celý díl. Pokud jste manuálně zruční, budou pro vás repase obzvláště zajímavá a finančně efektivní možnost. Samozřejmě, za repasovaný díl zaplatíte více než za díl z bouračky, ale díky delší životnosti by mohla být z dlouhodobého hlediska vlastně levnější záležitost. Zajímavé je, že repasované díly jsou také šetrnější k životnímu prostředí než úplně nové – ačkoli v konečném důsledku jsou díly z druhé ruky v tomto ohledu ještě lepší, protože jde v podstatě o čistou recyklaci. Někteří výrobci automobilů tvrdí, že jejich repasované díly spotřebují až o 80 % méně energie a o 75 % méně surovin než zcela nový. I proto jsou atraktivní pro motoristy, kteří berou ohled na životní prostředí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články