Jak v létě zabránit přehřívání auta? Stačí jednoduché triky

Auto - přehřívání interiéru - slunce a léto i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Interiér přehřátého auta dosahuje v létě až 60 °C. Usedat do rozpáleného vozidla je nepříjemné, navíc celé dlouhodobě trpí. Poradíme vám pár triků, jak tomu předcházet.

Během letního období nechává řada řidičů stát auto na přímém slunci, jak doma, tak ve městě nebo v práci. Není to výčitka, mnohdy to ani jinak nejde, krytá parkoviště mají obvykle jen obchoďáky. K rozpálení celého vozu stačí pouze 10 minut, po nichž se v něm téměř nedá dýchat. O to horší je situace, kdy auto stojí na přímém slunci třeba i celý den. Jasně, vydrží to a nerozteče se, ale může to zkrátit životnost některých částí.

Nechte stát auto ve stínu, aspoň přes poledne

Nejvyšší teploty dosahují mezi 12. a 15. hodinou, v extrémech slunce bez přestání praží i do pěti. Přinejmenším na tuhle dobu byste měli parkovat ve stínu. Ten poskytují jak stromy, tak domy nebo nebo jiné stavby. I přístřešek na košíky u obchoďáku vytváří po část dne stín. Nejlepší jsou samozřejmě kryté garáže a parkoviště, těch ale moc nebývá.

Zakryjte okna, nejlépe všechna

Nejvíce tepla proniká do interiéru vozu okny, která je proto vhodné zakrýt. Nejlépe budou slunce odrážet zástěny se stříbrným povrchem, které se nejčastěji dávají za přední sklo auta. Stejně tak je ovšem dobré zakrýt ostatní okna, ať už stínidly na přísavku nebo přivřením hadru do okna.

i

Parkujte tak, aby slunce dopadalo na zadek auta

Ne vždy je možné nechat stát auto ve stínu, pokud to však situace dovoluje, otočte ho tak, aby slunce dopadalo na zadní část. To platí třeba v případě, že jdete nakupovat a auto stojí hodinu na parkovišti. Vyhnete se tak usedání do rozpálené sedačky a nebudete muset podstupovat boží zkoušku pro držení vařícího volantu. Pokud máte navíc světlou nebo stříbrnou barvu auta, bude část paprsků odrážena.

Auto během dne přeparkujte

Pokud je to možné, s autem jednou nebo dvakrát během dne přejeďte na jiné místo. Jak slunce mění svou polohu, svítí v průběhu dne z různých stran, a nekryté místo na parkování ho tak neochrání. Buď ho schovejte do stínu nebo jej alespoň natočte zadní stranou proti slunci.

Nechte otevřená okna, aby mohl vzduch cirkulovat

Pokud parkujete doma na dvoře, pomůžou výrazně snížit teplotu otevřená okna. Nejlépe dvě proti sobě (třeba u obou předních dveří), aby vznikl aspoň malý průvan a vzduch mohl cirkulovat. V žádném případě to nedoporučujeme na veřejných místech, někdo by vám mohl auto vykrást.

i

Použijte kryt/potah na sedadlo

Kromě palubní desky a volantu bývají nepříjemně rozpálená i přední sedadla. Na ta můžete navléct speciální potah, nejlépe s gelem, který funguje jako izolace a zabrání takovému rozpálení. Je to vhodný tah hlavně v případě, že máte kožené sedačky, ty totiž bývají rozpálené více než ty s látkovým povrchem.

Zvolte kouřová okna než čirá

Budou-li okna zastíněna, přímé sluneční paprsky do interiéru neprojdou. U starších aut to asi nemá smysl, u novějších je dodělání na zvážení. Kouřová okna navíc vytváří v autě soukromí.

Nejlepší je samozřejmě přehřátí auta předejít, pokud to ovšem není možné, tak jej alespoň průběžně ochlazovat. Používat k tomu klimatizaci, pokud nikam nejedete, je v podstatě zbytečné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články