Jak vybrat dobré zimní pneumatiky za rozumnou cenu? Výsledky prvního předzimního testu vám napoví

                   

Ti šikovnější možná zvládnou přezutí sami, můžete také jen přehodit disky – pokud máte dvě sady. I tak se ale doporučuje obutí kol nechat vyvážit. Sice neexistuje nařízení, který by určovalo, že máte mít auto na zimácích, ale zákon říká, že od 1.11. nesmíte vyjet, pokud je na vozovce náledí nebo sníh, nebo lze takové podmínky předpokládat. Navíc se vystavujete riziku, že vám při případné nehodě pojišťovna upře plnění, nehledě na to, že brzdná dráha v chladném počasí je na letních gumách mnohem delší.

Znamená dražší značka lepší vlastnosti pneumatik?

Když motorista vybírá zimní pneumatiky, často se řídí rozpočtem. Naštěstí i za pár korun dnes pořídíte pneumatiky, za které by se před deseti lety nestyděli ani prémioví výrobci. Druhou početnou skupinou jsou řidiči, kteří nedají dopustit na svou oblíbenou značku a klidně si za ni připlatí. A pak jsou tu majitelé vozů hledající u zimních pneumatik dobrý poměr cena/výkon. Pokud mezi ně patříte také, vyplatí se sledovat výsledky testů.

S prvním takovým předzimním testem přišel německý časopis Auto Bild, jehož redakce je při těchto zkouškách známa svou pečlivostí. Důležitý je také fakt, že pneumatiky pocházely od normálního prodejce. V minulosti se totiž stávalo, že někteří výrobci do redakcí magazínů dodávali na testování pláště s mnohem lepšími vlastnostmi, než měly jejich běžně prodávané protějšky.

Na začátku testování bylo 51 sad plášťů rozměru 195/65 R15, které si postupně obouval jeden referenční vůz a měřila se brzdná dráha na mokru a suchu v rychlosti 80 km/h. 30 plášťů s nejlepšími výsledky postoupilo do dalšího kola, které spočívalo v měření brzdné dráhy na sněhu při 50kilometrové rychlosti. 10 pneumatik s nejhoršími výsledky bylo vyřazeno a zůstalo tak 20 sad, u nichž se testovalo chování v zatáčkách, valivý odpor a také rychlost opotřebení. Tradičně se ukázalo, že vyšší cena vždy neznamená vyšší kvalitu a dobře obstála třeba levná Debica nebo česká Barumka – jejich výsledky byly jen nepatrně horší než pneumatiky za dvojnásobnou cenu.

Na velikosti záleží

Rozměr 195/65 R15 je jedna z nejpoužívanějších velikostí pneumatik, které obouvá většina Golfů, Focusů nebo třeba Octavií. Je ale důležité si uvědomit, že s odlišnými rozměry se mohou vlastnosti pneumatik měnit a pokud se chcete řídit výsledky testů, je třeba hledat rozměry, které budete potřebovat vy. Také byste měli uvažovat s hlediskem toho, že některé modely aut se chovají lépe s určitými pneumatikami. Dokonce existují weby, které se tímto detailně zabývají. Nicméně stále platí, že i nejlevnější zimní gumy jsou na sněhu a náledí vždy lepší než sebeprémiovější letní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články