Jak vybrat ten správný střešní nosič? Poradíme vám

                   

Střešní nosič je praktickou vychytávkou, která slouží k převozu rozměrnějších předmětů na střeše auta. Používají se hlavně k přepravě objemnějšího sportovního vybavení, jízdních kol, nebo třeba i lyží. Dnes jsou v moderních autech naprostým standardem a dokáží vám při cestování ušetřit spoustu starostí. A to hlavně při delších cestách a rodinných dovolených, kdy potřebujete kromě sebe přepravit i další náklad.

Úplně základním prvkem jsou příčné nosiče, někdy hovorově označované jako příčníky. Ty se potom dělí na dva základní typy. První z nich se přidělává na tzv. hagusy (podélné lišty neboli podélníky) a druhý je upevňován přímo na střechu vozidla, za pomoci silných magnetů nebo šroubů.

Mohlo by vás zajímat: Umíte používat mlhová světla?

Příčníky upevňované na hagusy

Hagusy, neboli podélníky, jsou ve valné většině případů součástí výbavy vozu už od jeho zakoupení. Pokud tomu tak z nějakého důvodu není, lze si je samozřejmě dokoupit. Počítejte s cenou 5 000–6 000 Kč, samozřejmě ale záleží na typu vozidla.

Následuje nákup samotných příčníků. Zásadní je věnovat pozornost tomu, zda je vámi vybraný produkt kompatibilní s vašim vozem a jestli na něj lze upevnit všechny doplňky (speciální úchyty na kolo, střešní box atd.), které chcete využívat. Pokud se chcete vyhnout zdlouhavému hledání, využijte možností internetu. Můžete buď navštívit některá internetová fóra, kde získáte informace přímo od ostatních řidičů, nebo využít specializovaných vyhledávačů. Samozřejmě se nezdráhejte při nákupu v kamenném obchodě zeptat na podrobnosti. Je to určitě lepší než koupit něco, co na váš vůz vůbec nepůjde namontovat.

Některé typy novějších vozů mají takzvané integrované hagusy, které jsou zapuštěné přímo ve střeše vozidla. Montáž příčníků je v takovém případě ještě snadnější, ale je nutno zakoupit produkt přesně vyrobený pro daný typ vozidla.

Co když hagusy na autě chybí?

Pokud na střeše podélné nosiče chybí, existuje několik dalších možností. Některé vozy mají na střeše speciální fixační body, do kterých se mohou příčníky upevnit pomocí šroubů, nebo výše zmíněných magnetů. Znovu ale zdůrazňujeme, že je v tomto případě nutno zakoupit produkt přesně dělaný pro daný typ vozidla. Poslední možností je potom umístění příčníků pod lem střechy.

Mohlo by vás zajímat: 5 největších hloupostí, které se dnes montují do aut

Co dalšího před nákupem promyslet?

Příčníky se vyrábějí z řady různých materiálů. Úplně nejlevnější jsou příčníky v plastovém provedení, jejichž cena začíná na 1 000 korunách. V takovém případě ale musíte počítat se sníženou nosností i životností. Doporučujeme proto zakoupit kvalitnější ocelové nebo hliníkové příčníky. Cenově se sice pohybujeme v trochu vyšších číslech (3000–4000 Kč) ale rozdíl je opravdu vidět. Mezi výhody kvalitnějších kusů patří menší hlučnost a aerodynamický tvar, díky kterému nedochází ke zvýšení spotřeby pohonných hmot.

Důrazně doporučujeme zakoupit příčné nosiče se zámkem. Předejdete tak jejich možnému odcizení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články