Jak vypadají nejkrásnější auta roku podle světových odborníků na design? Absolutním vítězem se stal vůz z Číny

Nejkrásnější auta roku vybírají každoročně přední světoví designéři a ani v roce 2023 tomu nebylo jinak. Které vozy se umístily na prvních příčkách v kategoriích sériově vyráběných vozů a v kategorii konceptů?

i Zdroj fotografie: Polestar
i Zdroj: Polestar
i Zdroj fotografie: Polestar
i Zdroj fotografie: Polestar
i Zdroj: Kia
i Zdroj: Dacia
i Zdroj: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Jeep
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Ve Velké Británii se opět konala soutěž o nejkrásnější auto roku a vozy již tradičně hodnotili přední světoví odborníci na design. Výsledek je z pohledu absolutního vítěze, tedy nejkrásnějšího sériově vyráběného vozu, rozhodně překvapivý. Pokud byste si tipli, že vítěz pochází z Evropské země nebo USA, pak jste na omylu. Čínský elektromobil tentokrát ukázal všem konkurentům záda, a to bez přehánění z velké dálky. Jeho vítězství totiž bylo zcela jednoznačné.

Vítěz nemá zadní okno

Vůz Polestar 4 získal v rámci soutěže vyhlašované časopisem Car Design News 2023 jedno z nejprestižnějších ocenění v oblasti designu. Umístil se na prvním místě v rámci kategorie Design roku sériově vyráběných vozů. Tento elektromobil je zajímavý absencí zadního okna. O výhled dozadu se cíleně stará kamera, protože podle výrobce Polestar je lepší kvalitní výhled pomocí kamery než minimální výhled přes klasické zadní okno.

iZdroj: Polestar
Vítězný vůz Polestar 4

Ocenění bylo vyhlášeno v rámci Car Design News People Awards a připojilo se tak k dalším dvěma významným automobilovým kategoriím, včetně kategorie Design koncepčního vozu roku a ceny za celkovou kreativitu.

Nejlepší designéři světa

Vítěze vybírá porota složená z šestnácti předních světových designérů. V letošní porotě zasedla taková jména jako Massimo Frascella, ředitel designu společnosti Jaguar Land Rover, a Lisa Reevesová, šéfka designu interiérů ve společnosti Volvo Cars. Oba spolupracovali s prestižní porotou při výběru vítězů.

O titul soupeřily pouze tři evropské značky

Polestar získal první místo v užším výběru z deseti vozů. Tento vůz porazil porotou vysoce hodnocené modely Kia EV9, Volvo EX30 a Jeep Avenger (který se stal mimochodem Evropským autem roku 2023). V první desítce nejkrásnějších aut se také umístily čtyři čínské modely, což znamená, že v boji o titul nakonec zůstali jen tři evropští výrobci.

iZdroj: Kia
Kia EV9

James McLachlan, redaktor časopisu Car Design News, k vítězství Polestaru uvedl: „Polestar 4 byla jasným favoritem mých kolegů designérů. Vůz získal jednoznačně nejvíce hlasů, a tak se právem umístil na první pozici v kategorii Design roku sériově vyráběných vozů.“

Nejkrásnější koncept vyhrála Dacia

V kategorii Design koncepčního vozu roku byl v loňském roce oceněn koncept Dacia Manifesto. Jedná se o obzvláště působivý výsledek. A to vzhledem k tomu, že je to první koncept značky Dacia, který stojí v čele komplexní designové revoluce jejích sériových modelů.

iZdroj: Dacia
Dacia Manifesto

Na seznamu konceptů se v soutěži objevily také Citroen Oli a Mercedes Vision One-Eleven. Na rozdíl od třídy sériových vozů bylo osm z deseti nominovaných modelů evropských značek, zbývající dvě pocházejí z USA.

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Jak se vám libí nejkrásnější auto roku 2023 v podobě Polestar 4?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články