Umíte vyplnit záznam o dopravní nehodě? Jaké chyby dělají řidiči nejčastěji?

                   

Umíte vyplnit záznam o dopravní nehodě? Když vyplníte protokol špatně, nemusíte v závěru dostat žádnou náhradu škody. Vyhněte se všem chybám.

Vzhledem k počtu aut a tomu, jak někteří jezdí není nic výjimečného, že vás na silnicích potká dopravní nehoda. Není to nic příjemného a nutno říci, že v tu chvíli problémy teprve nastávají. Když se jedná o nehodu bez zranění a s nízkou škodou, není nutné volat na místo policii. Stačí pouze sepsat záznam o dopravní nehodě, který následně poslouží jako podklad pojišťovně. Jak na jeho sepsání? Poradíme vám.

Než začnete sepisovat…

Než formulář vůbec vyndáte, je dobré myslet na několik velmi důležitých věcí. Pamatujte si, že emoce nejsou na místě a vše se lépe vyřeší v klidu a rozumně. Také nezapomeňte místo nehody nejprve zabezpečit a následně také nafotit. To proto, že fotografie mohou následně posloužit jako dobrý důkaz o tom, co se vlastně stalo. Záznam o dopravní nehodě není nutné sepisovat přímo v místě kolize. Pokud to situace umožní, můžete se přesunout jinam, kde formulář vyplníte. Na co při jeho sepisování myslet a nezapomínat? Podívejte se.

Identifikujte jednotlivé osoby i vozy

Správná identifikace je základ. Uveďte veškeré informace o řidičích, aby bylo přesně jasné, kdo daný vůz řídil. Uveďte i kontakty pro možnost jednoduché komunikace s pojišťovnou. U vozidel by neměl chybět jak typ, tak i registrační značka a samozřejmě i VIN. Dále nezapomínejte také označit, kdo je v celém problému viníkem.

Stanovte čas a místo

Další informace, bez kterých se záznam o dopravní nehodě neobejde, je určení místa a času. Vhodné je uvést číslo silnice, konkrétní ulici, nejbližší orientační bod v podobě domu či křižovatky, nebo benzinové pumpy. Pokud jsou zjistitelné, můžete uvésti GPS souřadnice. Dále nezapomeňte uvést také den kdy k nehodě došlo a pokud možno přesný čas.

Popište celý incident

Jedna z nejdůležitějších částí formuláře o dopravní nehodě. Je třeba detailně popsat, jak se celý incident vlastně stal. Nezapomeňte na různé okolnosti, na ostatní účastníky silničního provozu, stejně jako na místní úpravu a dopravní značky. Formulář má i kolonku pro jednoduchý náčrt, který vám pomůže definovat to, jak se nehoda stala.

Uveďte kontakty na svědky

Pokud byli k dispozici svědci, je dobré vzít si jejich kontaktní údaje a zanést je do formuláře. I když nehoda může vypadat jednoznačně, nikdy nevíte, zda se druhá strana nezačne ošívat a bránit. V tu chvíli je dobré mít kontakt na někoho, kdo vaši verzi potvrdí.

Zaznamenejte jednotlivé škody

Popis nehody je za vámi. Nyní je třeba sepsat i veškeré škody, které vznikly. Detailně prohlížejte obě vozidla a zaznamenejte, jaké části jsou poškozené a jak moc. Myslete i na to, že škody mohou vzniknout i v interiéru. Na to řada lidí při dopravní nehodě zapomíná. Mohou to být třeba airbagy, stejně jako se může jednat o poškození vašich věcí, které byly převáženy. To vše také do záznamu o dopravní nehodě uveďte. Nutné je uvést i orientační výši jednotlivých škod. Chápeme, že to může být složité, ale jde skutečně spíše jenom o orientační hodnotu, než o částku, na které by poté pojišťovna trvala.

Podpis a je hotovo

Poslední věcí je podpis daného formuláře. Tím potvrzujete celkovou pravdivost všech informací. Následně dejte druhé straně jeho kopii a můžete jít každý svou cestou. Formulář o dopravní nehodě se následně odevzdá pojišťovně, která se už postará o další nutné kroky spojené s likvidací pojistné události.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články