Jak vypočítat přesnou spotřebu paliva a co můžete jako řidič udělat pro její snížení

Spotřeba paliva je v poslední době stále častěji diskutována zejména proto, že se ceny pohonných hmot neustále zvedají. Řidiči si pak co nejvíce hlídají, za kolik jezdí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý výrobce automobilů uvádí u svých vozů jejich spotřebu. Ta je však platná pouze za určitých okolností, a proto se může v praxi od udávaných hodnot lišit. Velká většina vozidel má navíc digitální ukazatel spotřebovaného množství paliva, takže řidič má přibližný přehled o tom, za kolik jezdí. Pokud si však chcete přesně spočítat spotřebu svého automobilu, není nic jednoduššího, než vzít pár hodnot, vložit je do vzorce a vypočítat výsledek. Můžete si tak spočítat například náklady na plánovanou cestu.

Proč je dobré mít přehled o spotřebě paliva

Spotřeba paliva udává nejen množství spáleného paliva, ale obecně také náklady na provoz automobilu. Pro její přesný výpočet stačí znát několik základních údajů, díky nimž dostanete výsledek. Řidič musí ze všeho nejdříve zjistit, jakou ujel vzdálenost a kolik přesně spotřeboval paliva. Výsledná spotřeba se udává v litrech na 100 ujetých kilometrů. Můžete si tak jednoduše spočítat přesné náklady na provoz.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším, hodně využívaným způsobem, je tankování plné nádrže. Pokud totiž řidič natankuje úplně plnou nádrž (tankovací pistole se sama vypne) a poté ujede přesně 100 km a opět natankuje, množství paliva u druhého doplnění odpovídá spotřebě vozu na 100 km. Tento způsob bývá zpravidla přesnější než palubní ukazatele, které nemusí být v každé situaci úplně přesné.

Jak jednoduše snížit spotřebu paliva

Pokud se vám zdá, že váš automobil začal z ničeho nic spotřebovávat větší množství paliva, zkuste se nejprve zaměřit na několik základních aspektů. Nejdůležitější jsou dobře nahuštěné pneumatiky. Při podhuštění totiž mají větší stykovou plochu s vozovkou, což znamená větší odpor a vyšší spotřebu. Dále je dobré překontrolovat zavazadlový prostor, ve kterém by se neměla nacházet žádná zátěž navíc, která by nutila automobil spotřebovat více paliva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Negativní vliv na množství paliva dodávaného do motoru může mít i špatná aerodynamika. V tomto směru se myslí například jezdění s nevyužitým střešním nosičem nebo otevřenými okénky. Obojí totiž narušuje plynulé a hladké obtékání vzduchu kolem karoserie a následně zvyšuje odpor a spotřebu paliva. V neposlední řadě byste se měli zaměřit také na styl jízdy, který může mít v tomto ohledu opravdu velký vliv. Nejlepší je předvídat situaci a jezdit plynule bez zbytečného vytáčení motoru a častého a prudkého brždění.

Hlídáte si pravidelně spotřebu svého automobilu?

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články