Jak hudba v autě ovlivňuje naši jízdu: Sníží spotřebu Jarek Nohavica, Beethoven nebo Eminem?

Hudba za volantem naše řízení ovlivňuje víc, než si myslíme. Dokáže nás příjemně vybudit, stejně jako uklidnit. A jak to je s jejím vlivem na spotřebu?

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

To, že má hudba, kterou posloucháme za jízdy vliv na to, jakým způsobem řídíme a jak se chováme za volantem a na silnici je známý fakt. Není náhodou, že z agresivně jedoucích aut zní občas celkem drsné techno 180 BPM a výš, zatímco „pohodářům“ v autě hraje meditační hudba. Nám všem ostatním pak klasický „popík“ z rádia, proložený zprávami a mluveným slovem. V jaké situaci pomůže jaký hudební styl? A kdy nám ušetří palivo? Čtěte dále.

Rychlejší hudba = rychlejší úsudky?

Zajímavou studii zadala automobila KIA. Chtěl ověřit četnost chyb, jichž se budou řidiči dopouštět s měnícím se tempem hudby. Skladba stejná, jen rychlost jiná. Výsledky byly očekávatelné: se vzrůstajícím tempem hudby se zrychlovaly také reakce řidičů. Nicméně stejně tak klesala přesnost a správnost jejich úsudku. Ve finále jsme tedy pod vlivem poslechu rychlé hudby rychlejší a rychlejší máme i úsudky a reakce, ale klesá nám podíl „správných řešení“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Což je něco, co při jízdě v autě není optimální, velmi mírně řečeno. Navíc, protože testy probíhaly mimo jiné na elektromobilech byla zjištěna zajímavá souvztažnost: rychlé a časté pohyby na akcelerátoru vedly celkem zákonitě k rychlejšímu úbytku kapacity baterií a tedy i dojezdu. A když to platí u elektromobilu, není důvod, aby to u klasického automobilu bylo jiné. Pokud tedy rychlé beaty zní vašemu uchu lahodně, je celkem možné, že nádrž vašeho vozu bude protestovat.

Finále? U hudby musíte relaxovat

Finále je zřejmé: nechceme a ani nebudeme nikoho nutit, aby jezdil za doprovodu tónů z pomalých částí Smetanovy Libuše, případně ještě pomalejších. Naopak, při jízdě v noci, nebo obecně jako prevence proti únavě za volantem je rychlejší hudba naopak vhodná, stejně jako je vhodné je slovo, které vás zaujme. Poslouchejte tedy to, co máte rádi, užívejte si hudbu tak, aby vás naplňovala, bavila. Relaxujte s ní, pak bude i vaše jízda relaxovaná – a to bude ten nejlepší výsledek vzájemné symbiozy.

Jakou hudbu nejraději posloucháte při řízení?

Zdroj: NLM
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články