Jaká nová pravidla silničního provozu čekají na všechny řidiče? Začátek roku 2022 přinesl několik podstatných změn

Svět dopravy je neustále se měnící oblastí, kterou je potřeba sledovat a přizpůsobovat se pravidelným novinkám.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Od prvního ledna 2022 se musíme přizpůsobit několika podstatným změnám v pravidlech. Jaké změny to jsou?

Tři hlavní změny

Pravidla silničního provozu se od nového roku mohou pyšnit třemi hlavními body, na které si musíte dát pozor. Pokud můžeme posoudit, pravidla to jsou zajisté rozumná, takže se není vůbec čeho bát. Žádný správný řidič s nimi tedy nebude mít problém, protože je dodržoval ještě před tím, než byla uzákoněna. O jaké body se jedná?

Bezpečné předjíždění cyklistů

Prvním bodem je úprava vhodného odstupu při předjíždění cyklistů na silnicích. Nová pravidla silničního provozu 2021 (změna byla samozřejmě schválena už v minulém roce) určují minimální odstup při předjíždění na 1,5 metru. Výjimkou jsou komunikace, na nichž je nejvyšší povolená rychlost určena na 30 km/h, přičemž na takových místech stačí udržovat rozestup 1 metru.

iNová pravidla silničního provozu 2021 – nové pravidlo pro předjíždění cyklistů
předjíždění cyklistů - nové znění zákona 2022 i

Je nutno zmínit, že cyklisty můžete předjíždět i v případě, kdy je na silnici plná čára. Dejte si ale pozor, protože přes dvojitou plnou čáru již předjíždět vážně nemůžete.

Cyklistu MŮŽETE podle nového pravidla silničního provozu s předepsaným odstupem předjet i na plné čáře i

Zakázané stání na vyhrazeném parkovišti

Neoprávněné stání na místech pro zdravotně postižené osoby se bude nově trestat přestupkem 2 bodů do evidenční karty řidiče. To samé platí i pro případy neoprávněného použití parkovacích průkazů.

Přísnější pravidla pro spolujezdce na motocyklech

Od nového roku nesmí být spolujezdec na motocyklu pod vlivem alkoholu (samozřejmě ani jiné zakázané látky). Zmíněná novinka je logickým krokem, protože během takové jízdy může podnapilý spolujezdec výrazně ovlivňovat samotnou jízdu. To samé přirozeně platí pro všechna vozidla, kde může spolujezdec svým chováním aktivně zasáhnout do jízdy.

Školíte pravidelně své zaměstnance?

Jestli je součástí vašeho podnikání jakýkoliv druh dopravy, rozhodně se nevyhnete pravidelnému školení svých zaměstnanců. Tuto nutnost zařizuje takzvaný koordinátor BOZP, jakým je třeba společnost PREVENT. Zmíněná společnost disponuje dvěma výukovými platformami INSTRUCTOR a EDUNIO, díky kterým je schopná zajistit špičkové školení i vašim zaměstnancům.

Především školení pro řidiče je velmi oblíbená oblast působnosti zmíněné společnosti. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, obzvlášť pro řidiče všeho druhu, je nepostradatelnou součástí podnikání. V dnešní době jsou již komplexní služby naprostou samozřejmostí, tudíž je společnost schopna zajistit i celkové lékařské prohlídky, poradenství, vedení BOZP evidence, audity a vše ostatní, co budete v oblasti bezpečnosti na pracovišti potřebovat. Díky tomu si ušetříte opravdu hodně práce i starostí, přičemž budete mít čas na to, co máte rádi – vaše podnikání.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub