Jaká rizika jsou spojena s používáním nejlevnějších typů pneumatik? Ohrožujete na životě sami sebe

Nejlevnější pneumatiky se doporučují pouze v některých případech. Mnohem lepší volbou je střední nebo prémiová třída, která zajistí pohodlí a bezpečí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době si hodně řidičů vybírá nové pneumatiky především podle ceny. Na výběr mají nespočet typů a značek, ať už letních, zimních, nebo, v poslední době hodně rozšířených, celoročních pneumatik. Někteří majitelé automobilů dokonce jezdí na zimních pneumatikách i v létě, protože jsou pro ně pohodlnější. S postupem času a vlivem konkurence na trhu se rozdíly mezi jednotlivými výrobci snižují. Přesto je někdy lepší si připlatit a mít jistotu kvality a bezpečí v provozu.

Riziko spojené s používáním nejlevnějších pneumatik

Kromě toho, že jsou pneumatiky střední nebo prémiové třídy dražší, mají hlavně lepší vlastnosti v důležitých situacích na silnici. Ty nejlevnější nejsou schopny odvádět tak efektivně vodu při dešti nebo na mokrém povrchu. Hrozí tedy vyšší riziko smyku nebo možného aquaplaningu. Ty nejlevnější jsou většinou také hlučnější a mohou v určitých situacích způsobovat nepříjemné vibrace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Problémy spojené s levnými pneumatikami

Vibrace pneumatik nejsou problémem jenom kvůli nepohodlnější jízdě, ale také se přenáší na řízení a zavěšení kol. Mohou mít za následek rychlejší opotřebení některých částí podvozku, ať už se jedná o čepy nebo jiné součásti. Při koupi středních nebo prémiových pneumatik také ušetříte čas pracovníkům pneuservisu, protože jejich vyvažování je jednodušší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Již zmiňované vibrace se na obyčejné silnici projeví méně, ale při vyšších rychlostech na dálnici mohou způsobit velké nepříjemnosti. U těch nejlevnějších se musíte také připravit na možnost, že se budou rychleji sjíždět a jejich materiál nebude tak odolný proti propíchnutí nebo průrazu.

Některým řidičům však postačí i ty nejlevější pneumatiky

Pokud jste řidič, který toho nenajezdí mnoho a pohybuje se především v městském provozu nebo mimo, ale v normálních rychlostech, můžete si s klidným svědomím koupit i ty nejlevnější pneumatiky, které na takovou jízdu s přehledem postačí. Jiná situace by nastala v případě, že začnete jezdit často po dálnici, nebo delší trasy. V takovém případě se doporučuje sáhnout po kvalitnějším výrobku, který má lepší vlastnosti a v konečné fázi se vyplatí.

Zdroj: CarMechanics, Tires Experts

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články