Žena, město, moře, kuře, stavení a auto. Jak vybrat univerzální vozidlo, které potěší každou ženu?

Každá žena potřebuje vozidlo na nákupy, odvoz dětí, cesty k moři, a navíc s ní musí ladit. Vybrat univerzální auto není jednoduché, je třeba skloubit několik kritérií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vybrat automobil pro ženu je nelehký úkol a kolikrát se do výběru nakonec dostane auto, které žena vlastně ani nechce nebo se jí nelíbí. Nejčastěji se tak děje kvůli rozdílným požadavkům muže a ženy při výběru. Nejde teď vyloženě jenom o barvu, ale při výběru do hry vstupuje i celá řada dalších faktů, které jsou svými požadavky protichůdné. Typickým příkladem je výkon a spotřeba. Jde tedy vybrat nějaký vůz, se kterým by byla spokojená každá řidička?

Jaké by mělo být auto pro ženy?

Auto pro ženu by mělo ideálně splňovat mnoho požadavků a kritérií. Mělo by být spolehlivé, pohybovat se po městě, dojet k moři, odvézt tucet nákup na zahradní slavnost a v případě nouze dovézt i větší nábytek a všechno to udělat hlavně v nějakém příjemném stylu. Jenže ono to tak jednoduché se ženami není. Ve skutečnosti vlastně spoustu věcí v autě nechtějí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vybrat tedy auto pro manželku nebo přítelkyni není jednoduchá věc. Ačkoliv se může zdát volba daného auta pro nás, pro muže, jako správná a vhodná pro něžné pohlaví, tak druhá polovička to tak většinou nevidí. Jak tedy ze začarovaného kruhu ven?

Na velikosti úplně nezáleží

Při nezávislém osobním průzkumu mě všechny dotázané ženy nezávisle na sobě potvrdily, že jako první je zajímá jak je auto veliké. Všechny ale podotkly, že je to sice zajímá, ale není to pro ně důležité. Což je vcelku kolikrát v rozporu s tím, koho vídáváme přivážet děti do škol a školek. Maminky s autem o rozměru malého náklaďáku. Tento fakt mi byl vysvětlen větou: „Oni si jen půjčí takové auto, protože manžel má jiné, a s tímto velkým jezdíme na dovolený“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takže z toho vyplynulo, že ženy taková auta nechtějí vlastnit, ale nevadí jim v nich jezdit a užívat je. Bohužel při dotazu „Co je větší vůz?“ už tak nějak pokulhává odpověď. Jednou vám řekne ta žena, že větší vůz je Land Rover Discovery, pak že velký auto je i Škoda Komiq a ve výsledku z toho vyplyne, že se s tím musí dobře parkovat, mít z auta výhled a lehce se ovládat (rozuměj v řeči žen lehce točit volantem, lehký chod pedálů a řazení, snadná obsluha auta – klimatizace, stěrače apod.).

Lehkost ovládání

Ono to teď možná vypadá směšně až úsměvně, ale pokud byste ženě daly do ruky klíčky od třeba Ferrari GTC4 Lusso, tak vám s největší pravděpodobností nepoděkuje. Proč? Podívejte se třeba na takový volant u současných Ferrari. Nejsou tam páčky pod volantem, vše se ovládá na volantu (stěrače, světla, blinkry…).

iZdroj fotografie: Pixabay

Takže pak stojíte na křižovatce, která je v zatáčce doleva, máte volant natočený doleva o 180° (tedy jeho spodní část máte nyní nahoře) a zjistíte, že jste zapomněli zapnout blinkr. Takže logicky stisknete ukazatel, co je doleva, jenže vám začne blikat pravý ukazatel (protože máte otočený volant). Takže tohle zrovna jednoduchý příklad ovládání není.

Barva hraje prim číslo dva

Druhá zásadní informace, kterou všechny dotázané ženy potvrdily, byla barva. Ano, ačkoliv se to zdá úsměvné, tak by auto mělo ladit, podle přání něžnějšího pohlaví, k jejich doplňkům. Což je v reálném světě samozřejmě problém, protože každá žena by musela mít alespoň tucet aut. Pokud to není jeptiška.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nicméně se shodly, že pokud jde o barvu, tak by měla být zajímavá, výrazná. Nemusí být vyloženě extravagantní, jako třeba zlatá barva nebo něco ve stylu vojenského maskování, ale aby barva měla šmrnc, jak se říká, a měla k dotyčné ženě nějaký vztah. Tedy třeba třpytivé pigmenty, u tmavších laků lesk bez pomerančové struktury atd.

Kufr nás nezajímá, pokud má manžel další auto

Třetí zajímavostí byla informace ohledně přepravní kapacity. Bylo zajímavé slyšet ženy, které mají děti mladšího školního věku nebo ve školkách, že je přepravní kapacita nezajímá a že si dovedou představit jezdit v autě velikosti Fiat 500. Fakt, že takto malé auto neposkytuje skoro žádnou přepravní kapacitu, mi byl vyvrácen použitelností auta jako takového.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když jsem se zeptal, kam v takovém případě dají například nákup a děti nebo jiné věci, které s sebou běžně vozíte, ale vlastně je nepotřebujete (nevztahuje se na děti, ty potřebujeme), odpověděly: „Na dovolené a stěhování má manžel větší auto a nákup dám nějak mezi děti.“ Tím bylo vše řečeno a nemělo se cenu ptát dále.

Spotřebu nebereme moc vážně, najezdíme málo

Zvláštním bodem byl dotaz na jízdní dynamiku a spotřebu. Tam se názory, požadavky docela rozcházely. Víceméně se shodly, že spotřeba do 10l/100 km je přijatelná, protože toho moc nenajezdí. V otázce jízdních vlastností se odkázaly na ovladatelnost. Tedy nechtějí udrncané auto, spíše komfortní, ale aby se lehce ovládalo a nevyžadovalo použití většího množství síly na cokoliv.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Shrnutí

Jde tedy vybrat nějaké auto, které by se vyloženě hodilo pro ženu? Řekněme si na rovinu, že je to ryze individuální přístup. Nicméně, pokud chcete autem udělat radost své drahé polovičce, není na škodu se jí poptat na její představu případně vzít v potaz nějakou z výše uvedených informací. Co nám tedy z toho vyplývá?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ženy chtějí ve většině případů auto, které nebude příliš velké (identifikace velikosti auta je bohužel čistě individuální, viz řádky výše), každopádně bude lehce ovladatelné, s dobrým výhledem okolo vozu a dobrou manévrovatelností při parkování. Čidla a kamery jsou vítány. Jízdní vlastnosti by měly být spíše komfortní a auto jako celek uživatelsky jednoduché se spotřebou do 10 l/100 km. Celý celek by měl být zabalen do nějaké nápadnější barvy a tak nějak působit důstojně jako celek, než jako lego skládačka.

Co doporučit?

Aut je na našem trhu více než dosti na výběr. Jenže jaké by mohlo být jasným tipem? MPV, SUV, sedan, kombi, kabriolet…? Pokud se budeme dívat po novém autě, tak špatným tipem by nemusela být Škoda Fabie s benzínovým motorem. Barev je na výběr dosti, doplňků také a auto je tak nějak celkově jednoduché na obsluhu. Možná by u řady zájemkyň uspěla i nová Dacia Sandero nebo zmiňovaný Fiat 500 (i ve verzi kabriolet s látkovou střechou), který se hodí k více stylově zaměřeným ženám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po jakém voze se poohlédnout dále, když nechcete zrovna Fabii? Ve vyhledávači nových aut pro ženu by určitě neměla chybět i Toyota Yaris (auto roku 2021), která je ve své 4. generaci opravdu líbivým vozem s širokou výbavou a Suzuki Swift, které nabízí už v základu hybridní ústrojí. Faktem zůstává, že nejlépe uděláte, pokud se před koupí pořádně pobavíte se svojí polovičkou a určíte si, co je pro vás nejpřínosnější. Přeji Vám tedy hodně zdaru a trpělivosti při výběru. Vyplatí se to.

Co je pro vás důležité při výběru auta?

Zdroj: Autorský komentář Jaroslava Novčáka

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45