Jaké jsou výhody alu kol a tipy na výběr nových disků i pneumatik

                   

Každý nadšenec do automobilů se snaží vyladit svého pojízdného mazlíka do sebemenších detailů. Patří sem i výběr nových alu kol, která ovlivňují nejenom vzhled, ale i pohodlí při jízdě. Kdy jsou hliníková kola dobrou volbou a jak si co nejlépe poradit s volbou toho správného typu? Tohle a ještě další praktické rady ohledně kol a pneumatik najdete v tomto článku.

Hlavní výhody hliníkových disků

Hliníkové disky kol mají několik výhod v porovnání se základními a také většinou levnějšími plechovými disky. Mezi jedny z výhod viditelných na první pohled rozhodně patří skvělý vzhled. Pořádná litá kola zkrátka vypadají mnohem lépe v porovnání s nevzhledným plechem nebo plastovými umělými poklicemi nasazenými na těchto kolech.

Kromě vzhledu mají alu disky z lehké slitiny i praktické výhody. Jednou z nich je například schopnost lépe odvádět teplo, takže dochází k efektivnějšímu ochlazování pneumatik a brzd. Menší váha těchto kol napomáhá i snížení spotřeby a samozřejmě zlepšení jízdních vlastností. Hliníkové disky jsou ideální volbou pro kombinaci s bezdušovými pneumatikami, protože jsou perfektně vzduchotěsné. Mezi jedny z výhod patří i snadná údržba, kdy stačí klasické omytí vodou s mýdlem a kola jsou zase nádherně čistá a svým vzhledem zdobí celé auto.

Výběr nových alu kol podle vzhledu

Ve chvíli, kdy chcete trochu osvěžit vzhled svého automobilu, můžete se pustit do výběru nových hliníkových kol. Velkou výhodou je fakt, že disky dnes pohodlně pořídíte v internetovém obchodě, ideálně rovnou u dovozců disků do ČR, jako je např. Racing Line CZ. Základem je výběr vhodného typu v souvislosti s vaším vozem. Každý disk má i jiný vzhled, což je potřeba vzít v úvahu a svůj konečný výběr porovnat s designem vozu. Budou mu nově vybraná hliníková kola slušet? Také si rozmyslete, jestli chcete leštěná stříbrná kola, matně stříbrná či snad dynamicky působící barevně kombinovaný druh. Automobilu tím pádem dodáte více sportovní nebo luxusnější vzhled, protože kola jsou poměrně výraznou součástí. Schválně si zkuste pořídit fotku svého vozidla na starých plechových discích a pak porovnejte s obrázkem auta na nových hliníkových kolech. Dle zvoleného typu bývá rozdíl opravdu značný a vozidlo získá na první pohled větší hodnotu i přesto, že investice do nových kol není nijak vysoká.

Zvolte správnou velikost disků

Ve chvíli, kdy máte zhruba představu o vhodném vzhledu kola, orientujte se v nabídce dle rozměrů. Zvolit můžete buď úplně stejnou velikost disků, jaké máte aktuálně na svém voze. Druhou možností je lehce jiný výběr, který však musí být v souladu s doporučením výrobce vozidla, aby byly zachovány jízdní vlastnosti a zejména bezpečnost. Na některé druhy vozidel si tak můžete pořídit větší si menší kola v závislosti na hledané dynamice jízdy a úpravě celkového pocitu z řízení. Pro ověření, že je vaše volba správná, je vhodné ověřit si údaje v příručce k vozidlu, na stránkách výrobce, případně v informacích dohledatelných na internetu.

Jak postupovat při výměně za nová kola?

Výběr byl úspěšný a povedlo se vám objednat nová kola. Při výběru v e-shopu prodejce kol www.alukola-obchod.cz si můžete svou objednávku vyzvednout na prodejně v Hradci Králové. Zde je možnost i osobního prohlédnutí nabízených modelů, kdy si ověříte, že je váš výběr ten správný. Jakmile máte nová kola u sebe, nezbývá nic jiného, než na ně navléct pneumatiky. Když jste se už odhodlali k pořízení nových kol, jistě k nim koupíte i nové gumy. Pokud vše vyberete a zakoupíte na výše uvedeném obchodě, je možnost domluvit se rovnou na obutí nových kol. K zakoupené sadě hliníkových kol jsou v ceně zahrnuty i matice, šrouby a středicí kroužky, takže pak už se klidně můžete pustit do přezutí svého vozu. Je už jen na vás, jestli přenecháte práci na servisu, nebo si vozidlo přezujete svépomocí. Ve druhém případě si dejte pozor na správné dotažení kol a po krátkém popojetí raději ještě utáhněte všechny šrouby.

Nepodceňte servis geometrie

Aby byly zachovány všechny výhody hliníkových kol a případně nově pořízených pneumatik, nepodceňte servis geometrie. Tuto větší výměnu za novou součást svého vozu proto raději svěřte profesionálnímu servisu se vším potřebným vybavením, kde se vašemu automobilu dostane potřebné péče a mechanici přesně vědí, na co se mají soustředit a jak má vypadat výsledek. I díky tomu získáte z nově pořízených kol naprosté maximum a případně i vyřešíte drobné nedostatky v jízdním projevu, které vám mohly dříve vadit.

Pravidelná výměna pneumatik

Volba vhodných pneumatik je důležitá zejména v zimním období. Životnost nových gum však není nekonečná a jednou za čas je nutné pořídit novou sadu. V zásadě se můžete rozhodnout, jestli máte vůz do městských podmínek, pro který vám stačí celoroční univerzální pneumatiky, nebo zvolíte převlékání na letní a zimní sezónu. Ve všech případech je důležité pamatovat na bezpečnost. Dobře zvolené pneumatiky, které nejsou za zenitem své životnosti, totiž mají lepší jízdní vlastnosti a umožňují kratší brzdnou dráhu v krizové situaci. Pořízení nových pneumatik tak můžete řešit častěji v porovnání s nákupem nových kol. Ta můžete mít klidně jedna jediná a vždy si nechat převléknout rovnou samotné gumy.

Už jste si letos udělali radost něčím novým na auto? Pokud ne a přemýšlíte, jak vylepšit vzhled a jízdní vlastnosti, možná by nová hliníková kola mohla být přesně tou správnou volbou. Prohlédněte si nabídku na internetu a třeba narazíte na vysněný design, který perfektně sedne zrovna k vašemu vozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články