Jaké společnosti vlastní jeden z největších světových automobilových koncernů Volkswagen?

Automobilový výrobce Volkswagen není vlastníkem pouze této značky. Má i řadu dalších světově známých značek vozidel, u kterých byste to možná nečekali.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

V automobilovém průmyslu je už tolik značek, že je těžké mít přehled o tom, kdo co vlastní. Některé automobilky se během času různě mění a prodávají jiným majitelům. Jenom hrstka lidí dokáže správně odpovědět na to, jaké značky vlastní společnost Volkswagen. Tato společnost vlastní dohromady 12 světoznámých značek. Některá jména vás určitě překvapí.

Volkswagen osobní automobily

VW produkuje celou řadu automobilů od starších modelů, jako jsou například Bora, Lupo, Phaeton, LT, Corrado, až po ty novější, mezi které patří Golf, Tiguan, Touran, Passat, Polo, Caddy, jejich velká chlouba Arteon a mnoho dalších osobních vozů. Její výrobní závody se nacházejí po celém světě a jsou známé svou kvalitou.

Audi

Vyrábí Volkswagen Audi? To je jedna z nejčastěji kladených otázek mezi milovníky automobilů. Odpověď je ano. Od doby, kdy společnost získala Auto Union GmbH, je zákonným vlastníkem Audi. Mezi jejich první modely patří Audi 50, Audi Coupé, Audi V8 a další. V současné době nabízí tato značka celou řadu osobních automobilů. Řadí se mezi nejluxusnější na světě, a ve své nabídce má kromě běžných vozů také sportovní automobily s vysokým výkonem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Seat

V roce 1982 učinil Volkswagen první krok k rozšíření své říše mimo Německo uzavřením smlouvy o spolupráci se společností SEAT. Tato španělská společnost se stala první ne-německou dceřinou společností VW AG v roce 1986 po převzetí 51% kontrolního podílu společností. Nyní má Volkswagen plné vlastnictví společnosti SEAT.

Automobilka Škoda

V roce 2000 se přední český výrobce automobilů Škoda stal dceřinou společností VW. Proces však začal v roce 1991, kdy měly společnosti Volkswagen a Škoda dohodu o partnerství ve společném podniku. V té době vlastnil VW pouze 30% podíl, což se v roce 1995 zvýšilo na 70%. Škoda se specializuje na výrobu kompaktních automobilů a rodinných sedanů. Mezi nejprodávanější modely patří Octavia, Fabia a nově třeba i Kodiaq, který sklízí velkou slávu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bentley

Od roku 1998 patří Bentley do koncernu VW AG. Tato značka v roce 2019 oslavila 100. výročí. Jedná se o původně britskou společnost, která se specializovala na výrobu SUV a luxusních automobilů. Po akvizici společnost Volkswagen vynaložila téměř 845 milionů USD na zvýšení výroby a modernizaci továrny tohoto luxusního britského výrobce automobilů a klasických automobilů.

Bugatti

Věřte nebo ne, je to tak. Volkswagen vlastní i známou značku nejrychlejších sportovních automobilů na světě. V roce 1998 koupil Volkswagen práva na výrobu automobilů pod slavnou francouzskou luxusní značkou Bugatti. Úplné začlenění proběhlo v roce 2000. Nyní VW vyrábí pod touto linkou ultra-vysoce výkonné vozy. Vyrábí modely jako Veyron a Chiron, které kupující i kritici obdivují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lamborghini

Lamborghini bylo produktem indonéského konglomerátu SEDTCO, ale ke změně vlastnictví došlo na konci 90. let. Byl to VW, který jej zachránil v roce 1998 poté, co jej koupil za 110 milionů dolarů, což mu poskytlo stabilitu. Dnes vyrábí vysoce výkonné luxusní sportovní vozy, které jsou populární po celém světě. I přes jejich vysokou cenu si je kupuje velká spousta bohatých lidí. Mezi nejznámější modely patří Aventador S, Urus a Huracán.

Porsche

Kdo vlastní Porsche? Další otázka, na kterou může mnoho automobilových nadšenců často myslet, ale neznají odpověď. Volkswagen v tuto chvíli vlastní i Porsche. V roce 2009 koupila 49,9% akcií této společnosti. Pro VW to byl první krok k vytvoření integrované automobilové skupiny. V roce 2011 nebyli schopni dokončit fúzi kvůli některým právním problémům, takže ke sloučení došlo v roce 2012, kdy VW koupil zbývající podíly společnosti Porsche, a ta se tak stala její mateřskou společností.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ducati

Světoznámou značku motocyklů Ducati vlastní také společnost Volkswagen. V roce 2012 koupilo Lamborghini ve vlastnictví koncernu Volkswagen Ducati za zhruba 840 milionů dolarů. Od té doby představil legendární italský výrobce motocyklů některé ze svých nejoblíbenějších modelů, jako jsou Scrambler, Multistrada a Panigale.

Užitková vozidla Volkswagen

Volkswagen Užitková vozidla nebo VWCV je individuální značka, nikoli právnická osoba. Ačkoli býval součástí koncernu Volkswagen Passenger Cars (obchodní oblast), začal fungovat jako samostatná značka v roce 1995. Nyní je přidruženým partnerem společnosti VW Truck & Bus, která rovněž spravuje značky jako Scania a MAN. V současné době vyrábí dodávky a pickupy. Má také campervan s názvem Volkswagen California.

Scania

Scania je dceřinou společností VW, která vyrábí těžká užitková vozidla. Tato dlouholetá švédská značka byla jedním z prvních výrobců užitkových vozidel na světě. V roce 2000 koupil VW 18,7% základního kapitálu společnosti Scania a v roce 2014 se právě ona stala stoprocentní dceřinou společností VW. V současné době vyrábí motory, těžká nákladní vozidla a autobusy ve 14 různých zemích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

MAN

Společnost Volkswagen Group získala MAN v roce 2012. Tato podznačka pracuje hlavně v oblastech dopravy a energetiky. MAN zaujímá velký podíl na trhu ve všech odděleních, a dodává autobusy, nákladní automobily, dodávky, turbo-stroje, dieselové motory a speciální převodovky.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články