ADAC otestoval autosedačky vyrobené od roku 2011 do dneška. Jakou bez obav zvolit a jakou neprodleně z auta vyhodit?

Organizace německých motoristů ADAC každý rok testuje dětské autosedačky, tudíž zde máme výběr z května roku 2020.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem ADAC
                   

Společnost ADAC zařadila do testů celkem 26 autosedaček a hodnotila je z hlediska bezpečnosti, ergonomie, provozu i obsahu škodlivin. Poslední aspekt je testován od roku 2011. Během let nastaly v metodice testování některé změny, výsledky se ovšem tolik neliší. Tudíž pokud najdete starší typ s dobrým hodnocením, nejspíše by obstál podobně i v současných podmínkách.

Metodika testování sedaček

Pro nárazové (crash) testy byla tentokrát použita karoserie Volkswagen Polo, tento test funguje jako simulace dopravní nehody. Auto s figurínami pak narazí buď čelně, nebo něco narazí do dveří vozidla. Tyto záznamy se někdy objevují i v TV spotech bezpečnostních kampaní. Faktory pro hodnocení jsou vedení pásu, opora hlavy, stabilita, možnosti přizpůsobeni a přetížení při nárazu. Stejně tak ADAC hodnotí manipulaci, montáž a to, jak se sedačka vejde na sedadlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Soubor sedaček byl testován při čelním nárazu v rychlosti 64 km/h a bočním nárazu s rychlostí 50 km/h. Zkoušky ADACU jsou výrazně nad zákonnými požadavky pro atesty sedaček s individuálními podmínkami pro každý typ. Instalace sedaček se hodnotí v modelech Ford Fiesta, VW-Cross a Citroen Berlingo. Kromě toho jsou všechny části, se kterými dítě během provozu sedačky přijde do styku, testovány na škodlivé látky.

Které sedačky bez obav zvolit

Ze souboru všech 26 sedaček získala jen jedna hodnocení velmi dobré, 18 kusů odešlo s dobrým, 6 bylo uspokojivých a jedna dostatečná. V kategorii do 1 roku si odnesla dobré hodnocení Maxi-Cosi Coral + FamilyFix za cenu 12 000 Kč. Stejně si vedla Joie i-Snug + Base Advance v ceně 5 500 Kč. Ve třídě do 1,5 roku se ukázala jako velmi dobrá Silver Cross Dream + Dream i-Size Base, která je ovšem v ČR nedostupným artiklem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobré hodnocení ve stejné kategorii získala Nuna Pina Next + Pina Next Base s pořizovací cenou 9 700 Kč. V kategorii do 4 let nesáhnete vedle u Besafe iZi Twist s dobrým hodnocením a cenou 14 000 Kč nebo Besafe iZi Twist B za 16 000 Kč. Pokud chcete něco s rozsahem od narození do 12 let věku, dobrého hodnocení dosáhly CBX Xelo (u nás nedostupná) a Cybex Pallas B-Fix s pořizovací cenou 2 700 Kč.

Zdroj: ADAC

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články