Jaký je rozdíl mezi finančním leasingem a operativním leasingem?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pořízení nového vozu je poměrně nákladnou záležitostí. Málokdo si dnes může dovolit zaplatit plnou částku za vůz ze svých příjmů či úspor. Pro mnohé domácnosti i firmy je tak jediným řešením půjčka na auto. Velmi často se jedná o nezajištěný nebo zajištěný spotřebitelský úvěr. Kromě toho ale existuje ještě možnost leasingu.

Leasing na auto má několik nesporných výhod. Jednou z nich je, že oproti spotřebitelskému úvěru ho získáte podstatně rychleji. Vybraný automobil totiž zůstává po celou dobu majetkem leasingové společnosti. Prostřednictvím leasingu můžete navíc dosáhnout na levnější pojištění vozu. Plusem je i fakt, že je administrativně méně náročný. Naopak nevýhodou leasingu je, že po celou dobu pronájmu máte omezená vlastnická práva. A v případě vypovězení smlouvy počítejte s poměrně vysokým penále. 

Finanční leasing

V českém českých domácnostech je známější a tedy i častější variantou finanční leasing. Jedná se o financování nákupu vybraného automobilu v podobě finančního pronájmu s jeho následným odkoupením.

Co je finanční leasing?

Leasingové společnosti splácíte vybraný automobil v pravidelných měsíčních splátkách, které jsou součtem pořizovací ceny a poplatků spojených s leasingem. Majitelem vozidla se stanete až po uhrazení úplně poslední splátky. Do té doby jste pouze provozovatelem vozu. Součástí finančního leasingu bývají zahrnuté i některé služby. Často máte v rámci splátek pokryté povinné ručení a havarijní pojištění. 

V případě, že by tyto položky nebyly součástí leasingu, je potřeba si servis, havarijní pojištění i povinné ručení zajistit samostatně. Pokud hledáte to nejlepší pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, pomoci vám může například srovnání povinného ručení. Podobné je to i havarijním pojištěním.  

TIP: Při zřizování pojištění vozu si dejte pozor na jeho podpojištění. Pojišťovna by vám totiž v případě a poškození vozu vyplatila daleko méně, než byste si představovali. Smlouvu si také pravidelně aktualizujte, ideálně každé 2 až 4 roky.

Výhody a nevýhody finančního leasingu

Velkou výhodou finančního leasingu je především rozložení splácení na delší časové období. Naopak jeho nevýhodou je, že na začátku musíte uhradit jednorázovou částku akontaci. Ta se většinou pohybuje okolo 20 až 30 % ceny vozidla. Nevýhodou je i samotný fakt, že do uhrazení poslední splátky nejste majitelem vozu.

Kdo ocení finanční leasing?

Finanční leasing se hodí především pro koupi osobních a užitkových vozidel. Je tedy vhodným řešením pro fyzické osoby nebo Ocení ho zejména ti, kteří si chtějí pořídit nový vůz a aktuálně na nemají dostatečné množství peněz k jeho koupi. 

Operativní leasing

Jeden z nejrychlejších a nejbezstarostnějších způsobů, jak si „pořídit“ nový automobil. Operák je populární především mezi firmami, ale v posledních letech ho čím dál častěji využívají i běžní zákazníci.

Co je operativní leasing?

Operativní leasing je zjednodušeně řečeno dlouhodobý pronájem vozu. Vybrané vozidlo si zapůjčíte na určitou dobu s pevně stanoveným nájezdem kilometrů a na konci jej odevzdáte leasingové společnosti. V podstatě nikdy vůz nepřejde do vašeho vlastnictví. Veškeré starosti spojené s provozem vozidla za vás navíc přejímá ona leasingová společnost.

Výhody a nevýhody operativního leasingu

Velkým plusem operativního leasingu je, že jeho součástí jsou i veškeré služby týkající se vozidla. Nemusíte tak řešit například povinné ručení, havarijní pojištění nebo servis. Také vám odpadají starosti s následným prodejem automobilu a s tím spojenou administrativou. Hlavní nevýhodou operativního leasingu je fakt, že vozidlo vždy zůstává majetkem leasingové společnosti. Také se často s jeho provozem pojí určitá omezení – maximální roční nájezd kilometrů, 

Kdo ocení operativní leasing?

Operativní leasing rozhodně není pro každého. Je skvělým řešením především pro velké a menší firmy, které si náklady za pronajaté vozy mohou zapsat do firemních výdajů. Ovšem ocení ho i drobní živnostníci nebo domácnosti. Pokud patříte mezi ty, kteří pravidelně mění vůz zhruba po třech letech, nechcete si dělat starosti s vlastnictvím vozu nebo potřebujete automobil pouze na dobu určitou, operativní leasing se vám vyplatí. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články