Jaká auta vystřídal James Bond za svou hereckou kariéru? Detailně jsme prozkoumali ty nejzajímavější

James Bond, známý také jako agent 007, vystřídal ve svých filmech celou řadu automobilů. Některé jsou velmi netradiční a často jsou spojovány právě s ním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

James Bond, agent 007 a idol mnoha žen, je britský agent, který slouží pro tajnou službu. Tato postava byla vytvořena v roce 1952 a od té doby vzniklo dohromady 25 filmů, v nichž se objevila. Během své slavné kariéry vystřídal mnoho někdy i netradičních automobilů, které jsou s ním dodnes spojovány. Těchto deset vozů je s ním spojováno nejvíce.

Aston Martin DB5

James Bond se s tímto automobilem poprvé seznámil ve filmu Goldfinger. Dohromady se Aston Martin DB5 objevil v šesti bondovkách, včetně nejnovějšího Skyfall. Velký podíl na slávě tohoto modelu má právě James Bond, díky němuž ho zná velká spousta lidí. V době natáčení filmu Goldfinger se jednalo pravděpodobně o nejlepší možnou volbu. Vůz totiž mimo jiné nabízel silný čtyřlitrový motor s šesti válci, bohatou výbavu a elegantní karoserii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lotus Esprit

Agent 007 měl v sedmdesátých letech k dispozici asi nejlepší britský supersport – Lotus Esprit. Ten vynikal především výbornými jízdními vlastnostmi a jedinečným designem. Esprit se ve verzi Q mohl dokonce proměnit v ponorku. Bond však musel po výjezdu z vody kuriózně vyhodit leklou rybu z kokpitu, která se tam dostala nejspíše špatným těsněním. Aby toho nebylo málo, Bondův Esprit měl ve své výbavě také harpunu, minomet a neprůstřelná okna.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aston Martin Vanquish

James Bond si tento automobil otestoval ve filmu Dnes neumírej. Jednalo se o jeho služební vůz, jemuž jeho tvůrci říkali Vanish (zmizet), protože měl schopnost být neviditelný. Jeho výbava zahrnovala kulomety, rakety nebo třeba pneumatiky, které mohly vysunout hroty v případě jízdy po ledu. Jeho maximální rychlost se dokáže vyšplhat nad 300 km/h, takže může rychle zmizet i bez neviditelnosti. Byl tak dokonalou volbou právě pro zmiňovaný film.

iZdroj fotografie: Uživatel FR / Creative Commons / CC BY-SA

Citroen 2CV

Úkolem tajného agenta je především být nenápadný. Z toho důvodu si James Bond vyzkoušel ve filmu Jen pro tvé oči malý a naprosto běžný automobil, takzvanou kačenu. Jednalo se o Citroen 2CV, který sice nevyniká velkou rychlostí, ale zato je velmi nenápadný a běžný. V tomto vozidle by nikdo tajného agenta nečekal, takže si mohl v klidu dělat svou práci a plnit úkoly. Bond navíc všem vytřel zrak, když v Citroenu dokázal uniknout veškerým pronásledovatelům.

iZdroj fotografie: Citroen

Tank T-55

Přestože se nejedná o úplně obvyklý automobil, James Bond si ve filmu Zlaté oko zajezdil i s tankem. Pokud by tajný agent potřeboval nepozorovaně proniknout a sledovat nějaký cíl, tak by byl nejspíše úplně k ničemu. V tomto případě však měl jiný úkol, a to zničit. Tuto roli zastal s přehledem sovětský model tanku T-55. Jeho rychlost sice nebyla dostatečná, ale vykompenzoval to velkou palebnou silou a dobrým pancéřováním. Bond se tak může pochlubit nejen sportovními vozidly, ale také obrněnými.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ford Mustang Mach 1

James Bond s automobilem Ford Mustang Mach 1 utíkal před policií ve filmu Diamanty jsou věčné z roku 1971. Agent 007 ukázal během honičky po Las Vegas trik, kdy projel velmi úzkou uličkou na dvou kolech. Nejneuvěřitelnější na celé situaci bylo to, že do uličky vjel na pravých kolech, ale vyjel na levých. To se Bondovi s žádným jiným automobilem nepovedlo. Každá scéna byla totiž natočena odděleně a navíc jiným filmovým štábem.

iZdroj fotografie: Uživatel Sicnag / Creative Commons / CC BY

BMW Z8

James Bond se ve filmu Jeden svět nestačí z roku 1999 proháněl i v automobilu značky BMW. Jednalo se o vzácný roadster s označením Z8. Tento stříbrný sporťák s charakteristickým retro designem uměl střílet rakety a jeho ovládání se dalo realizovat na dálku pomocí mobilního telefonu. Ve filmu se však nestačil předvést v celé své parádě, protože skončil nechvalně, a to rozříznutý na dvě poloviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Toyota 2000 GT

Bond se dovnitř tohoto elegantního kabrioletu podíval během japonské akce, kdy ho svezla agentka Aki. Ve výbavě automobilu chyběly jakékoliv bojové prvky, ale svým vzhledem agenta zaujal. Ve filmu Žiješ jenom dvakrát mělo být původně použito kupé, ale představitel Jamese Bonda, Sean Connery, se se svou výškou do tohoto modelu nemohl vlézt. Toyota tak speciálně pro natáčení postavila dva exempláře modelu 2000 GT, které byly otevřené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

AMC Hornet X

James Bond si tento automobil musel při natáčení ukrást přímo z thajského zastoupení AMC v Bangkoku. Během honičky za padouchem Franciscem Scaramangou se projevilo měkké odpružení automobilu AMC Hornet X. Při snaze dopadnout zloducha agent předvedl jedinečný manévr, při němž přeskočil řeku a dostal se do vývrtky. Pro tyto účely byl během natáčení volant společně se sedadlem řidiče Hornetu přemístěn do prostřední části kabiny, aby byl automobil při skoku lépe vyvážený.

iZdroj fotografie: Uživatel CZmarlin / Creative Commons / CC BY-SA

Bentley 4½ Litr

Model od výrobce Bentley si v žádném filmu s Jamesem Bondem nezahrál, ale objevil se v knihách Iana Fleminga. Tento meziválečný britský sporťák by byl na dnešní poměry příliš pomalý a neměl by požadovanou výbavu jako například neprůstřelná skla a podobně. V tu dobu se však jednalo o velmi oblíbený a netradiční automobil.

Poznáváte všechna vozidla z filmů?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: CarMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná