Je lepší zajistit auto proti pohybu ruční brzdou, nebo zařazenou rychlostí? A co v kopci?

Jak zabrzdit auto - rychlostí nebo ruční brzdou
                   

Názory, jak vozidlo správně zajistit, jsou různé. Zatímco někteří používají ruční brzdu, jiní zařadí kvalt a jdou. Používat se dá obojí, ale ve správných situacích.

Kvůli špatnému zajištění se dříve či později stane neštěstí. Vůz se buď jednoho dne „sám rozjede“, nebo dojde k poškození převodovky (případně dalších dílů). Spousta řidičů spoléhá na ruční brzdu – ta ale funguje pouze v případě, že je v bezvadném stavu. U 25 let starého auta s původním lankem prostě nelze očekávat, že se auto po zatažení brzdy nehne ani o centimetr.

Jak zabrzdit auto - rychlostí nebo ruční brzdou i

Viděl jsem řidiče, kteří auto zajišťovali špalky nebo cihlami, které vozily neustále v kufru …řešení to je, ale ne moc efektivní. Nabízí se zařazení rychlostního stupně, ten přeci auto udrží – ale jaký použít? Pokud odstavujete auto v prudším kopci, tak raději žádný, nebo ho využívat v kombinaci s ruční/parkovací brzdou, vždyť od toho taky v autě je. Při stání ale vždy zařazujte nízký stupeň, tedy jedničku nebo zpátečku, protože mají největší odpor proti pohybu.

Zejména v zimě u zatažené ruční brzdy hrozí, že přimrzne obložení na kotouče nebo bubny, a to je potom horší. Je proto lepší v mrazivém počasí parkovat na rovině, a „brzdit“ zařazením rychlosti, tlak vyvíjený na převodovku by měl být minimální. Pokud už „ručka“ nefunguje tak dobře, nechte auto po zastavení tzv. zhoupnout, a teprve poté zařaďte rychlost (ta má sloužit jako pojistka, nikoliv jako „hlavní brzda“!).

Může vás zajímat: Špatný odstín zelené karty může znamenat velké problémy, zejména v zahraničí

U některých motorů může navíc dojít k přeskočení řetězu, když povolí hydraulický napínák. Když není ruční brzda v nejlepší kondici a stojíte s autem v kopci, je vhodné stočit kola proti patníku, o který můžete vůz částečně zabrzdit. A pokud by se náhodou rozjel, alespoň nedojede moc daleko.

Jak zabrzdit auto - rychlostí nebo ruční brzdou i

De facto stejný postup je i u vozidel s automatickou převodovku, kdy je potřeba aktivovat ruční brzdu, a poté zařadit parkovací polohu převodovky. Pokud byste nechali auto stát pouze na blokovacím mechanismu skříně a došlo k jeho zhoupnutí, můžete si zadělat na problémy. Parkovací poloha převodovky NEslouží k zajištění vozu proti pohybu, takže VŽDY použijte i ruční brzdu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání