Je stop-start systém opravdu tak úsporný, jak se říká?

                   

Systém stop-start se masově prosadil před cirka deseti lety a dnes je jím vybaven prakticky každý nový automobil. Vyhnete se mu snad jedině tehdy, kdy se rozhodnete pro model neznámé automobilky z Ruska, Indie nebo Číny. A protože stop-start už je v základní výbavě aut nějaký ten pátek, pomalu ale jistě se dostává i na sekundární trh, tedy do autobazarů. Máme tak možnost posoudit, zda stop-start autům skutečně svědčí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Co přesně je stop-start?

Jde o automatický počítačem řízený systém, který vypíná motor v době, kdy není využíván. Tedy v praxi v době, kdy čekáte na semaforu, případně uvíznete v zácpě. V době, kdy motor neběží, je provoz všech elektrických zařízení v autě, jako jsou klimatizace, multimediální systém a reproduktory nebo posilovač řízení, poháněn autobaterií. Trošku komplikovanější je to u hybridních modelů. Každopádně pokud by hrozilo vybití baterie, motor se znovu nastartuje.

Trocha historie

První pokusy se stop start systémem se začaly objevovat už v 80. letech minulého století. Tehdy s touto technologií experimentovali zejména evropští výrobci luxusních automobilů. Technologie však měla spoustu chyb, a tak byla na zhruba dvacet let uložena k ledu. Znovu se vrátila až kolem roku 2005. Automobilky tehdy stály před novou výzvou, musely přijít s opatřeními, které by jim umožnily splnit přísnější emisní normy. Právě vypínání motoru během popojíždění po městě se zdálo jako skvělá volba.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Je stop-start opravdu úsporný?

V prvé řadě je třeba říci, že úsporu systému stop-start je velmi těžké změřit. V principu byste museli podniknout identickou jízdu se dvěma stejnými vozy, jedním s aktivovaným stop-startem a druhým bez této technologie. Porovnáním spotřeby obou vozů byste zjistili, jakou úsporu reálně stop-start přináší tomuto konkrétnímu modelu. Takové testy samozřejmě byly provedeny, obvykle se mluví o úspoře 3-10 % paliva v případě, že jezdíte ve městě. Při jízdách po dálnici a mimo město se stop-start prakticky neprojevuje.

Ale pozor, při posuzování hospodárnosti do hry samozřejmě vstupují i další faktory. Puštěná klimatizace a zapnutý multimediální systém zvyšují spotřebu energie, a tedy i paliva. U auta se stop-start systémem tyto spotřebiče pohání baterie, jejíž životnost se tak zkracuje. Při testu by tedy auto se stop-start systémem působilo jako o poznání úspornější, v dlouhodobém horizontu by však zřejmě narostly náklady na jeho údržbu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání