Jedno jediné BMW M3 E36 bylo příliš šílené na to, aby se dostalo do výroby. Nemohlo by se prodávat běžným řidičům

BMW řady 3 (E36) patří dnes už mezi legendární auta. Bylo skvěle ovladatelné, dobře vybavené a ve verzi M3 je dnes ceněno zlatem. Co když vám ale řekneme, že existuje E36 Compact ve verzi M3?

i Zdroj fotografie: BMW
                   

Ještě před několika desítkami let vyrábělo BMW opravdu šílené vozy. Tohoto konkrétního modelu E36 M3 byl vyroben pouze jeden kus, protože bylo jednoduše příliš šílené na to, aby se mohlo prodávat normálním zákazníkům.

Co činilo toto BMW tak šíleným?

iZdroj fotografie: BMW

Když v BMW pracovali na generaci E36 řady 3, dospěli k závěru, že potřebují nějaké kompaktní auto, které by se dobře prodávalo, bylo vhodné do města a hlavně by mohlo sloužit jako konkurence tehdejším hot-hatchům ostatních značek. Takto vznikla celá produktová řada Compact. Styl karoserie byl navržen s ohledem na levnější řadu 3, ale verze M3 Compact se do výroby nikdy nedostala. To však neznamená, že jej BMW nikdy nepostavilo.

iZdroj fotografie: BMW

BMW Group Classic nedávno zveřejnil oficiální video, kde se ve své plné kráse ukazuje jediný tovární originál BMW E36 M3 Compact z roku 1996. Tento model hostí 321koňovou šestiválcovou pohonnou jednotku S50B32 z M3 Coupe.

Jak to všechno vypadalo

Tělo bylo o 23 cm kratší než verze Coupe, což také znamenalo nižší hmotnost. Společnost BMW však poskytla této verzi další dietu instalací sedadel Recaro a přidáním malé Alcantary a ochranné klece. Nakonec byl M3 Compact o 150 kg lehčí než jeho velký bratr M3 coupe.

iZdroj fotografie: BMW

I když byl vůz kratší, jeho rozvor byl stejný jako u „běžného“ M3. Díky tomu bylo toto auto opravdu skvělé. BMW se však do tohoto projektu nikdy nezapojilo a M3 Compact minul výrobní linku.

Moc možností, jak získat tento nádherný vůz, tedy není. Nabízí se vloupat do skladů BMW a ukrást originál, což nedoporučujeme. Můžete si jej také postavit jako Frank Kohn z Lucemburska, případně si na svoji E36 316i Compact nalepit alespoň znáček M a se slzami v očích jet driftovat k obchoďáku. I tak je však téměř nemožné mluvit o koupi, nebo dokonce vidět jeden z těchto vozů na vlastní oči.

Zdroj: BMW Motorsport

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články