Jak bezchybně vyčistit kožená i látková sedadla auta v pohodlí domova s dostupnými prostředky. Budou jako zbrusu nová

Kožená i látková sedadla se dají jednoduše vyčistit v pohodlí domova. Ušetříte tak peníze za nákladné čištění a navíc si na práci dáte opravdu záležet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všichni majitelé automobilů chtějí mít čistý vůz. Jeho elegance a krása však nezávisí pouze na čisté karoserii, ale také na pěkném interiéru. Jednou z nejdůležitějších částí, které zaujmou na první pohled, jsou hezké a čisté sedačky. Na ty se totiž dívá každý, kdo s vámi jede v autě. Jejich čištění se může zdát problematické, ale opak je pravdou. Lze to provést pomocí několika dostupných prostředků u vás doma. Práce vám navíc nezabere příliš času a jako bonus ušetří spoustu financí za nákladné čištění.

Mezi čištěním látkových a kožených sedaček může být značný rozdíl

Ze všeho nejdříve je nutné si uvědomit, zda budete čistit obyčejná látková sedadla, nebo váš automobil má sedačky z kůže. Pro jednotlivé materiály totiž může být nejen jiný postup, ale především také jiné čisticí prostředky. Při špatně zvoleném způsobu byste totiž mohli napáchat více škody než užitku. Některé látky mohou kůži poškodit nebo popraskat, jiné jí naopak dodají lesk a nový vzhled.

Jak vyčistit látkové potahy sedadel

Před samotným čištěním pomocí prostředků a vody je nutné celý prostor sedaček důkladně zbavit hrubých nečistot. K tomu vám postačí obyčejný vysavač do auta. Důležité je vysát všechna sedadla i v těch nepřístupných místech, jako jsou spoje, švy a opěradla. Jedině tak lze zajistit, aby se žádná nečistota nedostala během čištění do potahu. Následně vám postačí jeden kbelík s horkou a jeden se studenou vodou. Do horké vody nalijete několik lžiček Sava na praní a vytvoříte tak čisticí prostředek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně stačí vzít houbičku, namočit ji do přípravku a pečlivě začít čistit místo vedle místa. Čistit by se měl pouze potah, nikoliv celá sedačka. Proto není nutné houbičku namáčet příliš často. Po namočení je dobré ji důkladně vyždímat, aby voda se Savem nepronikala přes potah až do sedačky. Mohla by se tam časem vytvořit plíseň, která by způsobila nepříjemný zápach po celém autě. Po důkladném vyčištění přichází na řadu studená voda a ručník. Pomocí něj odstraníme zbytky prostředku, které zůstaly na sedadlech.

Jak efektivně a šetrně vyčistit kožená sedadla

Kožená sedadla vyžadují o něco větší a opatrnější péči než látková. Začátek je však stejný. Nejprve je nutné všechna sedadla důkladně vysát, aby na nich nezůstaly žádné nečistoty, které by se následně mohly usadit nebo rozmazat při čištění. Pro kožené sedačky se nevyplatí vymýšlet nějaké čisticí prostředky a riskovat tak jejich poničení nebo popraskání. Proto si raději kupte speciální přípravek na čištění kůže, pomocí něhož dosáhnete těch nejlepších výsledků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S tímto prostředkem důkladně pomocí jemného hadříku vyčistěte všechna sedadla a opěradla. Postup bývá uveden přímo na jeho obalu. Důležité je všechen přípravek při čištění důkladně stírat, aby nikde nezůstával. Mohl by totiž po zaschnutí vytvořit skvrnu. Po vyčištění stačí nechat sedadla vyschnout a v ideálním případě také nanést ochranný kondicionér na kůži nebo jemu podobný prostředek. Ten omladí její vzhled a dodá přirozený lesk. Zároveň zabrání praskání a stárnutí.

Zdroj: Cleanipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články