Jednoduchý průvodce výběrem nejlepších pneumatik pro vaše vozidlo

Potřebuje váš automobil nové pneumatiky? Nákup nových pneumatik může být pro mnohé skličující zážitek.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Na trhu najdete nepřeberné množství pneumatik odlišných typů, velikostí, dezénů, značek, a dalších parametrů, ze kterých si můžete vybrat, takže je snadné se splést. Ale nebojte se: tato příručka vám poskytne základní fakta, která potřebujete, abyste si vybrali správné pneumatiky pro své vozidlo za cenu, kterou chcete zaplatit.

Základní dělení pneumatik

Letní pneumatiky

Tento termín je nesprávné označení, protože tento typ pneumatik by měl být právem nazýván ‘třísezónní’ gumou. Letní pneumatiky jsou speciálně navrženy tak, aby poskytovaly trakci v suchém i mokrém,  mírném nebo teplém počasí. Zostřují odezvu řízení, zvyšují trakci v zatáčkách o řád a zastaví vaše vozidlo na mnohem kratší vzdálenost. Jak venkovní teploty klesají k bodu mrazu, pneumatiky se mohou cítit vratké a chovat se nekonzistentně; ztrácejí velkou část přilnavosti do té míry, že se chovají jako na mokré nebo dokonce zledovatělé vozovce. Nejeden řidič silného vozu, který si nebyl vědom teplotní citlivosti svých letních pneumatik, nezvládl řízení a v chladném dni havaroval.

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky, kterým se v minulosti říkalo ‘sněžné pneumatiky’, jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální trakci na sněhu a v kluzkých zimních podmínkách – a trakci, kterou poskytují v těchto situacích, se nevyrovná žádné jiné kategorii pneumatik. Dokonce ani vozidlo s pohonem všech kol na celoročních pneumatikách se nemůže rovnat schopnosti zastavit nebo zatáčet podobnému vozidlu s pohonem dvou kol osazeným čtyřmi zimními pneumatikami.

Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby dobře fungovaly v chladných měsících, ale jakmile se oteplí, nepracují a neopotřebovávají se tak dobře jako celoroční nebo letní pneumatiky. Měli byste zvážit pořízení druhé sady pneumatik, pokud žijete tam, kde každoročně poletuje sníh.

Proč používat zimní pneumatiky? Pokud žijete v severních zemích, doporučujeme zakoupit sadu zimních pneumatik. Jejich hluboké běhouny jsou navrženy tak, aby poskytovaly výrazné zlepšení trakce a fungovaly vůbec. Budete se cítit bezpečněji a bezpečněji, nemluvě o uvolněnější jízdě na sněhu.

Celoroční pneumatiky

Naprostá většina vozidel se dnes dodává s celoročními pneumatikami, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly přijatelné všestranné schopnosti po celý rok a za všech povětrnostních podmínek. To znamená rozumnou jízdu a úctyhodnou ovladatelnost, tichý chod, dobrou přilnavost za mokrého počasí a určitou schopnost na sněhu. Vzhledem k jejich celosezónnímu označení je většina majitelů automobilů nechává v zimě nasazené a očekává, že jejich pneumatiky dodají veškerou potřebnou trakci na zasněžených a zledovatělých silnicích. Ale většina celoročních pneumatik je na sněhu okrajová; speciální zimní pneumatiky, známé také jako zimní pneumatiky, poskytují mnohem lepší trakci, když napadne sníh.

Nyní existují dvě hlavní podkategorie celoročních pneumatik: vysoce výkonné celoroční a grand touring celoroční. Vysoce výkonné celoroční pneumatiky poskytují ostřejší ovladatelnost než ‘standardní’ celoroční pneumatiky. Přilnou k vozovce jistěji a při řízení se cítí sportovněji – obvykle na úkor určité trakce v zimním počasí. Tyto pneumatiky jsou určeny pro sportovnější vozy a agresivnější řidiče. Celoroční pneumatiky Grand touring mají nižší profil jako vysoce výkonné celoroční pneumatiky, ale jezdí lépe za cenu určitých jízdních schopností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články