Jízda bez oleje a chladící kapaliny aneb experiment ukázal, že je to opravdu možné

                   

Motorový olej je jednou z nejdůležitějších provozních kapalin v autě. Pokud bychom ho nepoužili, hrozí zadření motoru. Že jde o celkem reálnou hrozbu, jasně demonstruje i tento experiment, který ukazuje, co se může stát, pokud pojedeme bez oleje. Už v úvodu je dobré uvést, že pokud byste to snad chtěli také zkusit, je třeba připomenout, že podle aktuálních dat z tohoto experimentu možná s takto nastartovaným vozem ani nezvládnete opustit garáž.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Test na třech vozech

Zda může být jízda bez oleje reálná a jak dlouho trvá, se experimentátoři rozhodli vyzkoušet hned na trojici automobilů. Zvolen byl Ford Focus, dále Honda Civic a také Peugeot 206. Podmínky byly ve všech případech stejné. Snaha vyzkoušet, jak dlouho dokáže motor běžet bez důležité provozní kapaliny, tedy bez oleje.

Ford Focus

Motor vozu Ford Focus to vzdal nejrychleji. Po nastartování běžel bez výrazných problémů asi 14 vteřin. Potom se začaly objevovat ne příliš příjemné zvuky a v dalších vteřinách bylo jasné, že bez oleje to zkrátka nefunguje.

iZDROJ FOTOGRAFIE: CarWow.com

Peugeot 206

Peugeot 206 na tom byl o něco lépe, jelikož dokázal vydržet zhruba 47 vteřin bez toho, aby používal k mazání olej. Ani tento výkon však rozhodně neukazuje na to, že by se s takovým vozem dalo kamkoliv dojet. Naopak.

iZDROJ FOTOGRAFIE: CarWow.com

Honda Civic

Ta byla poměrně zajímavým překvapením, jelikož oproti dvěma předchozím vozidlům bylo jasné, že Honda Civic dokáže vydržet bez oleje i několik minut. Jde tak o typickou japonskou spolehlivost, nebo spíše o náhodu? Na videu z testu to můžete posoudit a podívat se, jak to dopadne, kdybyste snad také měli podobný nápad.

iZDROJ FOTOGRAFIE: CarWow.com

Doma to nezkoušejte

Co dodat na závěr? Že jízdu bez oleje na svém voze raději nezkoušejte. Snad jenom v případě starého vozu, se kterým máte v plánu zamířit na vrakoviště. Pokud s vozem stále chcete jezdit, je naopak třeba nejenom kontrolovat, zda má oleje dostatek, ale je třeba nepodceňovat ani pravidelné servisní výměny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články