Jízda na rezervu není dobrou volbou. Zejména při naftě a LPG může dojít ke zvláštním problémům

Jízda na rezervu se může v okamžiku změnit v problém, pokud se někde poblíž nenachází čerpací stanice, kde si můžete natankovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Opakované tankování paliva zná každý, kdo jezdí s autem. Ať už vlastníte automobil, který jezdí na benzín, LPG, nebo naftu, jízda na rezervu se nedoporučuje ani v jednom případě. Je však spousta řidičů, kteří nechávají návštěvu čerpací stanice na poslední chvíli a řídí se buď kontrolní ručičkou na tachometru, nebo číselným ukazatelem dojezdu na palubním počítači.

Ukazuje palubní počítač přesný dojezd?

Pokud se řidiči orientují podle palubního počítače ukazujícího maximální dojezd vozidla s aktuálním množstvím paliva v nádrži, mohou tvrdě narazit. Někdy totiž číslo udávané na displeji nemusí souhlasit se skutečným dojezdem. Je to způsobeno tím, že palubní počítač využívá k výpočtu dojezdu množství paliva v nádrži, ale také bere v úvahu aktuální styl jízdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Záleží i na stylu jízdy

Může se tedy stát, že řidič jede úsporně a automobil mu ukazuje dojezd ještě například 20 kilometrů. Po kilometru se změní cesta a s ní i styl jízdy. Řidič tak bude nucen více přidávat plyn v kopcích. Přestože od doby, kdy měl dojezd 20 kilometrů, ujel pouze 5, dojezd mu místo na 15 přeskočí např. pouze na 5 km. Pokud se tedy nenachází někde v blízkosti benzínová pumpa, může mít řidič velké problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na druhou stranu se také může stát, že váš automobil bude ukazovat dojezd 0 kilometrů, ale vozidlo ujede ještě třeba 10 kilometrů, než mu úplně dojde palivo. Vše samozřejmě záleží i na daném typu vozidla. Každé vozidlo je schopno ujet na rezervu jiný počet kilometrů. To samé platí i pro dojezd, kdy je na palubním počítači zobrazena 0.

Natankujte na nejbližším místě

Pokud však nechcete zbytečně riskovat, že zůstanete stát bez paliva někde uprostřed cesty, raději si co nejdříve natankujte. Pro vyhledání nejbližší benzínové pumpy můžete využít různé aplikace na svém chytrém telefonu. Nebo použijte navigaci, která vám spolehlivě ukáže, jak daleko se čerpací stanice nachází. Obecně platí, že bez ohledu na typ vozidla a styl jízdy by mělo být každé auto schopno ujet po bliknutí kontrolky rezervy ještě minimálně 50-60 kilometrů. U některých to může být dokonce i 100 kilometrů.

Zdroj: CarTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články