Jízda s dítětem má svá pravidla. Řada řidičů je nerespektuje

                   

Pokud máte dítě, jistě dlouhodobě hledáte na jeho bezpečí. To by mělo být samotné i v případě, kdy ho přepravujete vozem. Na co v daném případě hledět primárně? Podívejte se společně s námi na několik klíčových zásad.

Správná autosedačka

Děti je třeba přepravovat v autosedačkách. Klíčovou povinností je v tomto směru to, aby sedačka byla certifikovaná, aby byla kvalitní a hlavně aby svou konstrukcí a dalšími parametry odpovídala výšce a také váze dítěte.

Místo ve voze

Nejlepší volbou je, pokud své dítě posadíte na zadní sedadlo. Je to vždy bezpečnější volba, než ho posadit na sedadlo spolujezdce – kterému se přezdívá sedadlo smrti. Dobrým místem je zadní sedačka, místo hned za řidičem.

Kontrola autosedačky

Každá autosedačka by měla být správně namontována a měla by na svém místě držet. To raději dvakrát překontrolujte. Stejně tak zkontrolujte i to, zda je vaší dítě v sedačce upnuté tak jak má.

Sundání oblečení

Dítě v autosedačce by mělo cestovat takzvaně na lehko. Sundejte mu bundu, jelikož ta může bránit správnému fungování zádržného systému v autosedačkách. Platí to i o vás. Bunda výrazně sníží pozitivní účinnost pásu.

Uložení věcí

Pokud má dítě sebou jakékoliv věci, dejte je do kufru. Platí to třeba o zavazadlech, nebo hračkách. Pokud je potřebuje, dejte mu nějakou lehčí plyšovou hračku, která v případě nárazu nijak neublíží.

Zabavení dítěte

Dítě je vhodné během jízdy zabavit, aby bylo pokud možno v klidu. Pokud není, začíná to rozptylovat i vás, ztrácíte pozornost a koncentraci a riziko způsobení dopravní nehody může podstatně vzrůstat. Největším rizikem je situace, kdy se na dítě během své cesty otáčíte.

Kratší trasy

Při cestování s dítětem si naplánujte pravidelné zastávky, po kratších úsecích. Dítě cestu zvládne mnohem lépe, mimo jiné i proto, že se bude moci pravidelně protáhnout, dojít si na záchod, nebo se bude moci občerstvit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články