Jízda s dítětem má svá pravidla. Řada řidičů je nerespektuje

                   

Pokud máte dítě, jistě dlouhodobě hledáte na jeho bezpečí. To by mělo být samotné i v případě, kdy ho přepravujete vozem. Na co v daném případě hledět primárně? Podívejte se společně s námi na několik klíčových zásad.

Správná autosedačka

Děti je třeba přepravovat v autosedačkách. Klíčovou povinností je v tomto směru to, aby sedačka byla certifikovaná, aby byla kvalitní a hlavně aby svou konstrukcí a dalšími parametry odpovídala výšce a také váze dítěte.

Místo ve voze

Nejlepší volbou je, pokud své dítě posadíte na zadní sedadlo. Je to vždy bezpečnější volba, než ho posadit na sedadlo spolujezdce – kterému se přezdívá sedadlo smrti. Dobrým místem je zadní sedačka, místo hned za řidičem.

Kontrola autosedačky

Každá autosedačka by měla být správně namontována a měla by na svém místě držet. To raději dvakrát překontrolujte. Stejně tak zkontrolujte i to, zda je vaší dítě v sedačce upnuté tak jak má.

Sundání oblečení

Dítě v autosedačce by mělo cestovat takzvaně na lehko. Sundejte mu bundu, jelikož ta může bránit správnému fungování zádržného systému v autosedačkách. Platí to i o vás. Bunda výrazně sníží pozitivní účinnost pásu.

Uložení věcí

Pokud má dítě sebou jakékoliv věci, dejte je do kufru. Platí to třeba o zavazadlech, nebo hračkách. Pokud je potřebuje, dejte mu nějakou lehčí plyšovou hračku, která v případě nárazu nijak neublíží.

Zabavení dítěte

Dítě je vhodné během jízdy zabavit, aby bylo pokud možno v klidu. Pokud není, začíná to rozptylovat i vás, ztrácíte pozornost a koncentraci a riziko způsobení dopravní nehody může podstatně vzrůstat. Největším rizikem je situace, kdy se na dítě během své cesty otáčíte.

Kratší trasy

Při cestování s dítětem si naplánujte pravidelné zastávky, po kratších úsecích. Dítě cestu zvládne mnohem lépe, mimo jiné i proto, že se bude moci pravidelně protáhnout, dojít si na záchod, nebo se bude moci občerstvit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice