Jízda v horkých dnech: Naučte se správně udržet přijatelnou teplotu

                   

Podle předpovědi meteorologů nás už čekají příjemně vysoké teploty. To se hodí, pokud se chystáme někam k vodě, nebo na restaurační zahrádku. Vysoké teploty však už nejsou tak příjemné ve chvíli, kdy se chystáme jet naším vozem. Jak zajistit, aby teplota uvnitř vozu byla pokud možno přijatelná? Dejte na osvědčené tipy.

Parkujte na správném místě

Pokud chcete v interiéru vašeho vozu udržet přijatelnou teplotu, je velmi důležité i to, kde parkujete. Pokud necháte auto na plném slunci, může teplota interiéru dosáhnout i 60 stupňů Celsia. Proto je lepší vybírat to místo, kde je stín. Pokud v dané lokalitě není po celou dobu, vyberte takové místo, kde bude auto ve stínu v době, kdy se k němu vrátíte. Díky tomu ho při nástupu snadněji a rychleji vychladíte.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Naučte se větrat

Řada lidí sedne do rozpáleného vozu, zavře okna a dveře a pustí klimatizaci. Děláte to také? Je to chyba. Lepší metodou, jak zajistit přijatelnou teplotu v autě, je větrání. Nejlépe, když se vám povede vytvořit průvan, který během pár desítek minut vymění vzduch za chladnější. Průvan se vytvoří celkem snadno, a to otevřením protilehlých dveří, popřípadě otevřením všech okének. Za pár minut bude v autě mnohem přijatelněji.

Nepouštějte slunce dovnitř

Interiér vašeho vozidla se ohřívá nejenom proto, že slunce svítí přímo na karoserii, ale ohřívá se také proto, že slunce svítí přímo dovnitř. A to skrz okna, která má každé auto. Sluneční paprsky pronikají do interiéru bočními okénky, čelním sklem, ale i zadním oknem, nebo i panoramatickou střechou. Ve všech případech se snažte o to, aby množství slunečních paprsků, které se dostanou do interiéru, bylo co nejnižší. Použijte různé plachty či stínítka, nebo zatáhněte střechu. I toto pomůže k tomu, aby ve vašem autě bylo snesitelněji.

Větrejte jízdou

Když do vozu sednete a nastartujete, začněte se rozjíždět s otevřenými okénky. I toto je cesta, jak pomoci klimatizaci k vychlazení vašeho interiéru. Stačí pár stovek metrů i pomalejší rychlostí a proudící vzduch zajistí, že se průvanem horko dostane pryč a ve vašem autě bude snesitelněji. Potom stačí okénka stáhnout a již nechat pracovat klimatizaci.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nastavte správnou cirkulaci vzduchu

Při zapnutí klimatizace je třeba také nastavit správný cirkulační okruh. Řada lidí zapíná ten vnitřní, jelikož vzduch tímto způsobem fouká intenzivněji. Na druhou stranu je třeba brát v potaz, že klimatizační systém nasává vzduch z interiéru, který může mít až k padesáti stupňům, zatímco ten venkovní má „pouze“ třicet. I toto může mít vliv na to, jak rychle se klimatizaci podaří snížit teplotu na přijatelnou mez.

Naprogramujte si auto

Některé vozy, hlavně pokud se držíme v segmentu elektromobilů, umí jednu praktickou věc. Tou je možnost naprogramovat si vůz tak, aby v době vašeho příchodu již bylo vychlazeno na potřebnou teplotu. V některých případech není nutné ani programování, jelikož chlazení interiéru lze aktivovat přes mobilní aplikaci. V době horkých letních dní zaručeně nejpohodlnější způsob. Bohužel, ne dostupný v každém voze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články