Úspora paliva je velké téma. Ovlivnit to, kolik litrů benzínu nebo nafty na sto kilometrů si naše auto vezme, většinou ovlivníme my sami. Už při samotné koupi vozu podle toho, o jaké auto se jedná a jakou má motorizaci. Podle papírových hodnota se dá celkem dobře poznat, které auto je úsporné a které ne.

Spotřebu paliva ovlivňuje i způsob naší jízdy

Potom je tu ještě způsob naší jízdy, který také ovlivňuje to, kolik litrů na sto si automobil vezme. Kdo prudce akceleruje, točí auto do vysokých otáček a kdo jezdí stylem brzda-plyn, ten musí počítat s tím, že bude u čerpací stanice častěji něž ten, kdo jezdí s rozmyslem, povolenou rychlostí, kdo nechává auto plachtit, nebo využívá této známé techniky.

Jízda v závěsu ušetří palivo

Tou možností, která skutečně povede k ekonomické jízdě, je takzvaná jízda v závěsu. Tedy za jiným vozidlem. Mnohdy se této metodě říká také jízda ve vzduchovém pytli. První auto rozráží vzduch a vytváří za sebou vzduchový vak, ve kterém se vezeme my. Díky tomu výrazně klesá odpor vzduchu, který musí naše auto překonávat. Tím je k udržení rychlosti potřeba méně výkonu a logicky i méně paliva.

Kolik lze ušetřit?
Vše samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách, na vašem voze a na řidičských dovednostech. Pokud vše vyjde, jak má, dá se na sto ujetých kilometrech klidně ušetřit i 1 až 2 litry paliva. To je částka kolem 50 Kč, což není v přepočtu na celou nádrž nic zanedbatelného. Naopak.

Nejlepší je kamion

Pokud chcete jízdu v závěsu využít k úspoře paliva a chytit se do takzvaného vzduchového pytle, je nejlepší volbou jízda za kamionem. Ten díky své velikosti vytvoří skvělý prostor k tomu, aby byl odpor vzduchu pro vaše auto co nejmenší. Navíc má povolenou rychlost 80 kilometrů v hodině, což se oproti standardní devadesátce také podepíše na tom, kolik si vaše auto vezme.