Jízda v závěsu je populární možnost, jak ušetřit i několik litrů paliva

                   

Úspora paliva je velké téma. Ovlivnit to, kolik litrů benzínu nebo nafty na sto kilometrů si naše auto vezme, většinou ovlivníme my sami. Už při samotné koupi vozu podle toho, o jaké auto se jedná a jakou má motorizaci. Podle papírových hodnota se dá celkem dobře poznat, které auto je úsporné a které ne.

Spotřebu paliva ovlivňuje i způsob naší jízdy

Potom je tu ještě způsob naší jízdy, který také ovlivňuje to, kolik litrů na sto si automobil vezme. Kdo prudce akceleruje, točí auto do vysokých otáček a kdo jezdí stylem brzda-plyn, ten musí počítat s tím, že bude u čerpací stanice častěji něž ten, kdo jezdí s rozmyslem, povolenou rychlostí, kdo nechává auto plachtit, nebo využívá této známé techniky.

Jízda v závěsu ušetří palivo

Tou možností, která skutečně povede k ekonomické jízdě, je takzvaná jízda v závěsu. Tedy za jiným vozidlem. Mnohdy se této metodě říká také jízda ve vzduchovém pytli. První auto rozráží vzduch a vytváří za sebou vzduchový vak, ve kterém se vezeme my. Díky tomu výrazně klesá odpor vzduchu, který musí naše auto překonávat. Tím je k udržení rychlosti potřeba méně výkonu a logicky i méně paliva.

Kolik lze ušetřit?

Vše samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách, na vašem voze a na řidičských dovednostech. Pokud vše vyjde, jak má, dá se na sto ujetých kilometrech klidně ušetřit i 1 až 2 litry paliva. To je částka kolem 50 Kč, což není v přepočtu na celou nádrž nic zanedbatelného. Naopak.

Nejlepší je kamion

Pokud chcete jízdu v závěsu využít k úspoře paliva a chytit se do takzvaného vzduchového pytle, je nejlepší volbou jízda za kamionem. Ten díky své velikosti vytvoří skvělý prostor k tomu, aby byl odpor vzduchu pro vaše auto co nejmenší. Navíc má povolenou rychlost 80 kilometrů v hodině, což se oproti standardní devadesátce také podepíše na tom, kolik si vaše auto vezme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články