K čemu slouží jednotlivé základní skupiny řidičských oprávnění

Jednoduchý a srozumitelný výčet všeho, na co máte s vaší základní skupinou řidičského průkazu nárok, a na co se jednotlivá oprávnění již nevztahují.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Řidičské oprávnění je nesmírně důležitý doklad, který ale mnohdy dokáže vzbudit v člověku zmatek tím, co vše konkrétně obsahuje a na co se tedy jednotlivá oprávnění vztahují. Neznalost ale neomlouvá a tato skutečnost platí ve všech právních směrech, které nám běžně zasahují do života. Mezi nimi je i oprávnění k řízení automobilu a jiných dopravních prostředků. Proto pro vás dnes máme ucelený přehled o tom, co které oprávnění konkrétně obsahuje a na co se již nevztahuje.

Skupina AM

Tato základní skupina řidičského průkazu vás již od 15 let opravňuje k samostatnému řízení vozidla, které nepřekračuje konstrukční rychlost 45 km/h. Upřesněně se jedná o dvoukolová vozidla, která nemají objem spalovacího motoru nad 50 centimetrů kubických a případný elektromotor do 4 kW. Tříkolové vozy jsou omezeny na benzinový motor rovněž do 50 centimetrů kubických a ostatní motory nesmějí překročit výkon nad 4 kW. U čtyřkolových vozidel platí pravidlo hmotnosti, která nesmí v nenaloženém stavu překročit 350 kilogramů. Jinak platí stejné pravidlo objemu motoru, jako u tříkolek.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skupina A1

Držitelé tohoto oprávnění mohou mimo vozidel, která splňují pravidla AM řídit také čtyřkolová vozidla o motorovém výkonu do 15 kW a s hmotností 400 kg v nenaloženém stavu. Zdvihový objem spalovacího motoru těchto automobilů ale nesmí přesáhnout 125 centimetrů kubických. Věková hranice pro dosažení tohoto oprávnění je 16 let.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skupina A2

Řidičský průkaz pro skupinu A2 je možné získat pouze za předpokladu úspěšného složení zkoušek pro toto oprávnění a dosažení minimálního věku 18 let. Umožňuje řízení motocyklu s omezeným výkonem motoru a to maximálně 35 kW s poměrem výkonu a hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg. Pravidlem ale je, že vozidla nesmí mýt upravena z motocyklu s více než dvounásobným výkonem. K oprávnění se také váže povolení postranního vozíku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skupina A

Skupina, která povoluje řízení nejsilnějších motocyklů včetně postranního vozíku. Pravidlem pro získání této skupiny je minimální věk 24 let, povoluje se ale také možnost získání tohoto oprávnění již ve 20 letech, za podmínky, že minimálně 2 roky jste držitelem řidičského oprávnění typu A2. Jedná se o řidičské oprávnění dovolující řídit také čtyřkolová vozidla s maximálním výkonem motoru 15 kW.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skupina B1

Oprávnění skupiny B1 bývá také nazýváno „malým řidičákem“ na auto, kdy tento vůz můžete řídit již od svých 17 let. Auto nesmí ale přesáhnout celkovou nenaloženou hmotnost 400 kg nebo 550 kg u vozidel určených k přepravě zboží. Rovněž se nesmí jednat o vozidla, která mají motorový výkon vyšší než 15 kW.

iZdroj fotografie: Aixam

Skupina B

Držitelem oprávnění pro řízení vozidel skupiny B se může stát pouze osoba starší 18 let po řádném ukončení autoškoly. Řídit tak může automobily do celkové hmotnosti 3 500 kg, motocykly s objemem motoru do 125 centimetrů kubických s výkonem do 11 kW, a také přípojné vozidlo do 750 kg a traktor, který bude vážit do 3,5 tuny a nebude lesnického ani stavebního typu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Další skupiny

Mimo základní skupiny motocyklů a automobilů se také mezi řidičská oprávnění řadí oprávnění pro řízení nákladních automobilů (skupiny C), autobusů (skupina D), a zemědělských strojů (skupina T). Všechny tyto skupiny jsou však dále členěny podle konkrétních podmínek a požadavků na váhu, délku a celkový výkon daného vozidla.

iZdroj fotografie: Unsplash
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články