Taxikáři obelstili systém a šetří tisíce Kč. Doporučují to i ostatním řidičům, udělat to můžete ještě dnes

Vlhkost v autě je nepříjemný problém. Profesionální řidiči leckdy řeší problém podomácku a demontují části automobilu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Téměř každý majitel automobilu se dříve či později setká s problémy s vlhkostí v kabině vozu. Vlhkost může být nejen nepříjemná, ale také může vést k výskytu plísní, které jsou nebezpečné pro zdraví. Řešení je výměna kabinového filtru, který pomáhá eliminovat nečistoty, zápach a vlhkost v kabině vozidla. Kabinový filtr je součástí větracího systému automobilu a má za úkol filtraci vzduchu, který vstupuje do kabiny.

Kabinový filtr je relativně levná, ale důležitá část auta

Jeho hlavním úkolem je odstraňování prachu, pylů, nečistot, ale také bakterií a alergenů. Pokud je kabinový filtr zanesený, ztrácí svou účinnost, a to vede k riziku šíření alergenů a nečistot v kabině vozidla. Výměna kabinového filtru by měla být součástí pravidelné údržby automobilu a doporučuje se provádět alespoň jednou za rok. Proces výměny filtru není složitý a dá se zvládnout s minimálními nástroji. Tento filtr se nachází většinou pod kapotou motoru nebo pod palubní deskou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je ucpaný, může to vést k problémům s kvalitou vzduchu v interiéru vozidla. Dalším způsobem, jak zabránit vlhkosti v automobilu, je pravidelné odvlhčování. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Například můžete použít silikagel, což je materiál schopný absorbovat vlhkost a udržovat tak vzduch v interiéru suchý. Existují také elektrické odvlhčovače vzduchu, které mohou být napájeny z cigaretové zásuvky v autě. Tyto odvlhčovače vzduchu dokáží odstranit až půl litru vody za den.

Problémem je vše, co do kabiny vozu vnáší vlhkost

Další možností je použití pomůcek, jako jsou dřevěné uhlí nebo stelivo pro kočky. V těchto dvou případech jde o domácí „kutilské“ nápady. Ty možná fungují, ale mají své negativní stránky v zašpinění interiéru vozu. Dodržování pravidelné údržby a preventivních opatření pomůže udržet interiér vozu zdravý a suchý. Existuje ještě jedna možnost, kterou údajně používají taxikáři, kteří nechtějí kupovat nové filtry.

„Mám zkušenost s automobily, které provozují taxikáři,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Nejednou se mi stalo, že přijelo taxi auto s demontovaným kabinovým filtrem.“ Řidiči taxi prostě a jednoduše demontují filtr a nekupují nový. „Mám případ, že přijel taxikář,“ pokračuje servisní expert, „a chtěl po mne v rámci údržby kabinový filtr vyndat.“ Takové obcházení nákupu filtru, který stojí pár korun, nelze doporučit.

Pravidelné používání klimatizace pomáhá snížení vlhkosti

Důležité je také dbát na správné nastavení klimatizace v autě. Servisní expert doporučuje používat klimatizaci pravidelně alespoň jednou týdně a nastavit ji tak, aby byla efektivní při odstraňování vlhkosti a zápachu v kabině. Dalším krokem může být pravidelné větrání interiéru vozidla. Při jízdě je větrání běžné, ale když vozidlo stojí, může být užitečné otevřít okna a nechat proudit vzduch přes interiér vozidla. Tím se minimalizuje vlhkost v prostoru a zlepší se kvalita vzduchu.

iZdroj fotografie: Pixino

Pokud se stále vyskytuje vlhkost v interiéru vozidla, může to být způsobeno také netěsností karoserie. Pokud jsou některé části vozidla poškozené, může unikat voda do interiéru vozidla. Proto je důležité pravidelně kontrolovat těsnost karoserie a opravovat poškození včas. Výše zmíněné kroky by měly být dostatečné k tomu, aby zabránily vnikání vlhkosti do kabiny.

Základem snížení vlhkosti je pravidelný servis automobilu

Jestliže však již nedochází k potlačení vlhkosti a tvorbě plísní, doporučuje se revize těsnosti karoserie, vyčištění kabiny, instalace nového kabinového filtru. V některých případech může být nutné také očistit větrací vedení. V neposlední řadě by pak měl řidič myslet na to, že se vlhkost do auta dostává se všemi věcmi, které ji absorbují, například jde o oblečení, deštník a podobně. A také s již vlhkými věcmi, typicky jídlem, odpadky, slupkami a zbytky od ovoce. Zásadní částí prevence je tedy udržování čistoty interiéru auta.

Co říkáte na taxikářský způsob?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články