Kamion nedobrzdil a slisoval malou Hondu mezi sebe a míchačku s betonem. Řidička neměla šanci, vše natočila kamera

Tohle není nic, co by kdokoli z nás chtěl dobrovolně podstoupit. I jenom pohled na video je nepříjemný, fyzika je zkrátka neúprosná. Přesto na konci přijde šokující rozuzlení.

i Zdroj fotografie: S vědomím The Screw Driver
                   

Člověka po shlédnutí prvních záběrů níže přiloženého videa pravděpodobně nejdřív zamrazí. A to i přes horka, panující v těchto dnech kolem nás. Vidět miniaturní Hondu, jak „zajede“ mezi dva desítky tun těžké obry není nic, na co by se kdokoli z nás chtěl dívat více než jednou. Nicméně, tohle video pokračuje. Záběr z bezpečnostní kamery je nahrazen pravděpodobně mobilem nevalné kvality, nicméně to hlavní vidět je – osud tady zamíchal karty podle svého. Tohle si nenechte ujít.

Honda se zkrátila o metr a půl za vteřinu

Malá Honda Fit (neboli Honda Jazz, Japonci pro svůj trh používají označení Fit) není zrovna vozidlem, ve kterém by někdo chtěl dobrovolně absolvovat jakékoli crash testy. Tedy alespoň na první pohled. Na ten druhý vás tohle vozítko alespoň po stránce pasivní bezpečnosti docela překvapí. Krátká přední část vozu je evidentně důkladně vyztužena a celá konstrukce prošla mnoha testy, než se dostala do výroby. Jasný důkaz, že i malé auto může být bezpečné.

Nebylo tomu tak přitom vždy. Speciálně Honda měla s pasivní bezpečnosti u svých malých vozů poměrně dlouho problémy a legendární test malého Civicu z roku 1995, kterému se po nárazu zlomila střecha tehdy viděl snad celý svět. Podobná videa pak samozřejmě nejsou tím, co by si automobilka nebo její reklamní oddělení takříkajíc „daly za rámeček“. Honda na pevnosti a konstrukci ale zapracovala a výsledky se dostavily. V Jazzu, jakkoli je malý, už nemusí jít o život.

Život mezi tunami oceli

To si doslova „na vlastní život“ vyzkoušela nejmenovaná řidička na jedné z japonských křižovatek. Čekajíce na zelenou stála v bezpečné vzdálenosti za míchačkou s betonem, když se náhle zezadu přiřítil kamion a doslova jí vlisoval pod zadní část „mixu“. Na první pohled nemohla mít šanci přežít a pokud, tak rozhodně bez dolních končetin. Auto se během okamžiku zkrátilo snad na třetinu původní délky a stejně tak se zkrátil prostor pro posádku.

Druhý záběr, na kterém vidíme řidičku ve voze ale ukazuje, že je relativně v pořádku a komunikuje. To se v podobné situaci dá považovat za zázrak. Svojí roli na tom sehrála pravděpodobně vysoká zadní stavba automíchače, která byla „kompatibilní“ s přední části malé Hondy. Kdyby se jednalo o klasický kamion nebo cokoli podobného, výsledek by pravděpodobně nebyl tak optimistický. Nicméně, jak je patrné, zázraky se dějí. A řidička může slavit dvojí narozeniny.

Stalo se vám, že jste někdy „utekli hrobníkovi z lopaty“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články