Kamionu v kopci selhaly brzdy. Jen díky duchapřítomnosti řidiče nedošlo k nehodě

                   

Brzdy jsou samozřejmou součástí auta. Jak osobního, tak nákladního. Málokdo si ale uvědomuje, že jsou jedním z nejdůležitějších prvků. Právě díky nim dokážeme včas zastavit v případě problému a odvrátit tak možnou nehodu. Pokud brzdy selžou, je to velký problém, který může skončit nehodou s vážnými následky. Zvláště, když nejedete v osobáku, ale jste řidičem plně naloženého kamionu.

Dlouhý prudký sjezd

Rizikem právě pro nákladní vozy jsou dlouhé, prudké a táhlé sjezdy, kde musí brzdy používat neustále, aby svůj kolos řidiči ukočírovali a ten z kopce nezrychloval na nebezpečnou rychlost. A právě vlivem častého použití brzd může dojít k jejich přehřátí. Proto jsou takové sjezdy pro kamiony velmi nebezpečné a je třeba nejenom brzdit motorem, ale i správně používat brzdový pedál tak, aby se brzdy stačily chladit.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Když selžou, je auto neovladatelné

Ať už vlivem nezkušeností, nebo technické závady, právě k tomuto došlo u kamionu z videa. Najednou se mnohatunový kolos stal neovladatelný a řidič se s ním bez možnosti zpomalit řítil dolů z kopce. Pokud by kamkoliv narazil, byla by to nehoda s fatálními následky. Naštěstí k ničemu takovému nedošlo a řidič problém vyřešit jak nejlépe mohl.

Sjel ze silnice

Když řidič kamionu zjistil, že mu brzdy nefungují, směřoval své auto k pravé části vozovky a následně do speciálního pruhu. Ten je z části asfaltový a poté na něho navazuje hluboká vrstva štěrku. Právě do té následně řidič se svým kamionem zajel, a právě tím jak se do štěrku kolos nořil, začal zpomalovat, až se úplně zastavil. To zcela jistě zachránilo jak řidiči, tak možná i někomu jinému život.

Právě tyto speciální únikové pruhy pro kamiony jsou u dlouhých kopců možností, jak může řidič vyřešit problém s nefunkčními brzdami. Tyto pruhy končící vrstvou štěrků lze vidět nejenom v zahraničí, ale najdeme je také u nás.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články