Kaskádové měření se osvědčuje. Bude to inspirace i pro další země?

                   

Rychlost je na evropských silnicích velkým problémem. Podle statistik je vysoká rychlost nejenom původcem mnoha nehod, ale také je spojena s poměrně fatálními následky, kam řadíme jak těžká zranění, tak sem řadíme také smrt. Proto se policejní hlídky snaží chytat a trestat řidiče, kteří rychlost nedodržují. V Polsku nyní přišli se zajímavou novinkou, která se osvědčila již první den.

Vyzkoušeli takzvané kaskádové měření

Stalo se vám někdy, že vás policie měřila? Pokud ano, jistě jste následně udělali to, co udělá většina řidičů. Když už dostanete pokutu a odjíždíte z místa policejní kontroly, nebojíte se šlápnout na plyn. Víte, že jste policejní hlídku právě minuli a tak před vámi žádná jiná nebude. Toto dnes dělá velké množství řidičů. Proto se polská policie rozhodla, že je překvapí. Vyzkoušela v praxi takzvané kaskádové měření, které má tyto piráty silnic ponaučit.

V čem tento systém měření spočívá?

Na čem je takzvané kaskádové měření postaveno? Jde o typ měření rychlosti, které se zaměřuje právě na ty silniční piráty, kteří jsou přesvědčeni o tom, že když už je jedna hlídka zastavila, není před nimi žádná další. Realita je však jiná. Na silnici měří jedna hlídka, která klasicky chytá každého řidiče, který překročí rychlost. Ten následně odjíždí s pokutou a s přesvědčením, že na to může bez obav šlápnout. Po několika kilometrech však narazí na hlídku druhou, která opět měří a která opět zastavuje auta.

Dvě pokuty za pár minut

K čemu takové kaskádové měření vede? Ke snaze naučit řidiče, že mají jezdit podle předpisů. Ti, co jich nedbají mohou při kaskádovém měření získat během pár minut hned dvě pokuty a také dvojitou nálož trestných bodů. I proto tento systém zaujal řadu okolních zemí, které se určitě rozhodnou tento typ měření vyzkoušet. U nás by to znamenalo nejenom dvojití příděl bodů pro řidiče dvakrát zastaveného, ale i zopakování předchozího přestupku, což už je celkem závažná komplikace. Proto buďte na pozoru – když vás hlídka změří a zastaví, jeďte raději podle předpisů. Nikdy nevíte, kde může být schovaná ta druhá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články