Káva, čaj nebo energy drink. Každý nápoj na únavu za volantem zabírá různě. Jeden ohrožuje zdraví

                   

Když je před námi delší cesta, je třeba myslet i na pravidelné přestávky určené na doplnění energie. Únava za volantem je důvodem celé řady nehod. Můžeme mít zpomalené reakce, stejně jako se může objevit takzvaný mikrospánek. Většina řidičů volí jako první pomoc nápoje, které mají dodat potřebnou energii. Je to energetický nápoj, káva, nebo také čaj. Co zabírá nejlépe, jaké jsou klady a jaká jsou rizika?

Káva

Nejpopulárnější nápoj na světě, který pijeme nejenom pro chuť, ale také pro obsah kofeinu. To se týká především cest. Klasické espresso o objemu 100 ml obsahuje asi 150 mg kofeinu. To je velmi často větší množství, než v případě běžných energetických nápojů. Káva je tedy z hlediska množství tohoto stimulantu rozhodně vhodnější. Problém však může být v tom, že káva nakopne organismus pouze na krátkou dobu. Přísun energie se dostaví téměř ihned po vypití, ale po nějaké době vše odezní. Proto je káva doporučována jako nápoj těsně před cílem. Když už vám přijde zbytečné zastavovat a odpočívat, když máte cíl za rohem.

Energy drink

Energetické dnes nabízí celá řada značek. Liší se jak chutí, tak i obsahem kofeinu a dalších látek. Pamatujte na to, že průměrný obsah je zhruba 25 – 30 mg na 100 mililitrů. Až půllitrová plechovka by se vyrovnala běžnému menšímu šálku kávy. Dále energy drinky obsahují velké množství cukru. Až 30 gramů na 100 mililitrů. Vzhledem k obsahu nestimulují tak výrazně, ale mají výhodu v tom, že působí delší dobu. Je to dáno jak cukry, tak i dalšími látkami, které pomohou stimulačnímu účinku.

Energetické nápoje však mají i řady nevýhod. Zvyšují hladinu stresového hormonu a tak mohou negativně ovlivňovat činnost srdce. Stejně tak se mohou objevit poruchy s trávením. Proto je vhodné pít je skutečně spíše výjimečně, když potřebujete na cestách doplnit energii na delší dobu, než v případě kávy.

Čaj

Třetím nápojem, který se dá při delších cestách použít jako stimulant, je čaj. Ten obsahuje takzvaný thein, což je alternativa klasického kofeinu. Jeden šálek obsahuje zhruba 30 mg této látky. Oproti kávě nebo energy drinku je top malé množství. Nutno však říci, že jako stimulant působí nejdéle ze všech zmíněných možností. Ideální je takzvaný zelený čaj, který má kromě stimulačních vlastností i další pozitiva. Mezi ně patří pozitivní ovlivnění trávicího systému, stejně jako detoxikační schopnosti. Čaj se proto může jevit jako nejlepší možnost, když hledáte nápoj na dlouhé cesty. Jeho pravidelné upíjení může zajistit potřebnou neustálou bdělost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?