Každé auto se bude v budoucnu vyrábět v plné výbavě. Zaplatíte jen za to, co budete používat

                   

Auta kromě jiného vybíráme i podle toho, jakou má výbavu. Někdo se spokojí spíše se základem, zatímco někdo jiný potřebuje a vyžaduje řadu různých asistentů a dalších praktických prvků, které zjednoduší a zpříjemní jízdu. Konkrétní výbavu obvykle volíme v konfigurátorech a následně čekáme, než bude takové auto vyrobeno. Budoucnost by však mohla být zcela jiná. A některé automobilky tomu již jdou naproti.

Každé auto s plnou výbavou

Vše může dospět až do bodu, kdy se bude každé auto nabízet doslova s plnou výbavou. Hlavně pokud jde o tu softwarovou. Zároveň však daná výbava bude aktivní jenom pro toho, kdo si za ni zaplatí. I ten, co bude jezdit ve voze v základu, bude mít v autě prvky, které jsou známé z vyšších výbavových tříd. Nebudou však na rozdíl od těchto tříd aktivní. A že nejde o žádný výmysl, to potvrzují i některé automobilky, jako třeba BMW či Audi.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zaplaťte si za to, co chcete používat

Princip by měl být jednoduchý. Auta budou sjíždět z výrobních linek nadneseně řečeno „v plné palbě“, ale majitel takového auta bude mít k dispozici jenom tu výbavu, kterou bude chtít – tedy za kterou si zaplatí. Výhodou pro zákazníky je především to, že nebudou muset čekat na to, až se jim konkrétní auto vyrobí, jelikož se jim daný prvek výbavy jenom aktivuje. To může mít výhodu také u ojetin, kdy už nebude nutné složitě hledat ty s uspokojivou výbavou, jelikož konkrétní prvky si od automobilky jenom necháme za daný poplatek zapnout.

iZdroj fotografie: iStock.com

Výhody i pro automobilky

Tento postup bude výhodný i pro automobilky, jelikož skutečně dojde k reálné sériové výrobě, kdy bude produkováno jedno auto, jako druhé. A jelikož řada automobilek dnes už ustupuje u klasických mechanických tlačítek, a přechází na dotykové obrazovky, je celkem jasné, že aktivovat určitou výbavu bude stačit jenom softwarově. Tlačítko k jejímu ovládání se jednoduše objeví v menu a auto má ten prvek, jaký jeho majitel chce mít. Bez složitých dodatečných úprav a montáže jakýchkoliv mechanických ovládacích prvků.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Neplatí to u všeho

Tento vývoj samozřejmě nebude fungovat vždy a všude. Jenom těžko vám automobilka u vozu s pevnou střechou vyrobí panoramatické okno, nebo vaše čalounění změní na kožené sedačky. To, co však nějak souvisí s elektronikou v autě jsou věci, které by tímto způsobem již mohly být předpřipraveny a aktivovány jenom, když majitel chce. Tedy když si zaplatí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články