V březnu 2024 může až 72 % českých řidičů přijít o řidičský průkaz. Stačí jeden malý přestupek a už se nesvezete

Jednou a dost je kruté pravidlo, které postihuje valnou většinu motoristů. Přijít o řidičák je od letoška zase o moc snazší.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Situace na českých silnicích se razantně změnila. Řidiči o tom povětšinou vědí. Zaregistrovali novinky ohledně technických průkazů. Vnímají digitalizaci. Jsou srozuměni o nové ceně dálniční známky. A samozřejmě, tedy doufejme, berou na vědomí změny v bodovém systému. Od ledna 2024 totiž začaly platit nové změny v silničním zákoně. Ty přinesly mnoho novinek do dění ovlivňujícího život motoristů.

Bodový systém se změnil a čekat nějaké úlevy není na místě

Některé postihy zjemnily, týká se to zejména těch skutečně banálních přestupků, u některých provinění došlo naopak ke zpřísnění. Přijít o řidičský průkaz je dnes opravdu snadné. Tradičně je tady „řízení pod vlivem“, které nově vyjde na 7 000 Kč až 20 000 Kč a zákaz řízení na 6 až 18 měsíců. Při nadýchání nad 0,3 promile je tu navíc 6 bodů do karty řidiče. Odmítnutí testu pak směřuje k udělení 6 trestných bodů, pokutě 25 000 Kč až 75 000 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Navíc k zákazu řízení na 18 až 36 měsíců. Jinak řečeno, výtečník by neměl sednout za volant další tři roky. Realita je bohužel jiná, ale o tom nemá cenu v tomto článku spekulovat. Výše uvedené prohřešky nelze řešit na místě, automaticky jdou do správního řízení. To znamená, že trestu se hříšník nevyhne. Což je v tomto případě správné. Podobné to je u překročení povolené rychlosti o více než 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

Pokuta je zde 7 000 Kč až 25 000 Kč, 6 bodů do karty řidiče. A navíc opět „papíry v čistírně“ čili zákaz řízení na 6 až 18 měsíců. Konktrétněji, pokud na osmdesátce pojede řidič 130 km/h (plus samozřejmě odchylka), tak automaticky přijde za jeden přestupek o řidičák. Méně závažné je v tomto ohledu projetí křižovatky na červenou, tam je pauza od řízení 4 až 6 měsíců. Přesto ale nic, co by jeden chtěl.

Některé přestupky jsou automaticky za body a „za papíry“

Naopak tragické nehody s usmrcením jsou minimálně za 18 měsíců bez auta, a navíc hrozí až 10 let odnětí svobody. Co řada lidí neví, tak za „papíry“ je i jízda bez registrační značky. To je sice bez bodového ohodnocení, ale 6 až 18 měsíců bez řidičáku jistě zamrzí. Jsou tady i další přestupky, za které můžete přijít o řidičský průkaz, zahrnují jízdu bez řidičského oprávnění, řízení bez profesní způsobilosti, jízdu se zadrženým osvědčením o registraci vozidla nebo používání antiradaru ve vozidle.

iZdroj fotografie: Policie ČR

A proč je zmiňován v nadpisu měsíc březen? Udělali jsme mezi našimi čtenáři rychlý průzkum a zjistili jsme, že zhruba dva až tři měsíce po zavedení nových zákonů řidiči otupí. Přiznalo to asi 72 % respondentů. Zvyknou si a přestanou vnímat riziko spojené s novými pravidly. Právě v březnu tak hrozí, že se řidiči přestanou soustředit a začnou padat pokuty a drakonické tresty. Pozor na to.

Je bodový systém spravedlivý?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články