Kde si nechat vyrobit autoklíč?

Pro autoklíče už dnes zdaleka nemusíte jen do autoservisu. Službu výroby klíčů dnes již nabízí celá řada klíčových služeb.

                   

Pokud tedy potřebujete nový klíč ke svému vozu, najít blízkou provozovnu, která tento servis zajišťuje, nebývá většinou problém. Než se však pro některého klíčaře rozhodnete, je dobré si prověřit, kolik má zkušeností a jaké komponenty a zařízení používá. Kvalita zhotovených klíčů se totiž může výrazně lišit.

Pro nový autoklíč už nemusíte do autoservisu

Největší nebezpečí hrozí v případě nedostatečné kvality elektronických součástí klíče. Elektronické komponenty dnes přitom najdete u naprosté většiny klíčů a řada klíčařů nakupuje tyto komponenty u neprověřených výrobců z Asie. Velmi časté jsou čínské dálkové ovladače, které nemají certifikaci CE.

Prodej elektronických výrobků bez této certifikace je přitom v rámci celé EU, a tedy i u nás, zakázán. Tyto ovladače se na první pohled nemusí od originálních nijak lišit a jejich cena bývá i výrazně nižší. Jejich pořízení se tak zdá být výhodnější pro klíčaře i zákazníka. Tyto ovladače však často nemusí být plně funkční a mohou způsobit závažné problémy s vozidlem. Pokud k tomu dojde, máte nárok požadovat po zámečníkovi nebo klíčaři, který vám klíč zhotovil, náhradu škody.

i

Co dělat když potřebujete nový klíč od auta?

Až tedy budete kupovat nový autoklíč, ověřte nejdříve u své klíčové služby původ komponentů, které pro výrobu autoklíčů používá. Důležité je, aby veškeré klíče s elektronickými komponentami měly platnou certifikaci CE a byly testovány na kompatibilitu s autoklíči a dálkovými ovladači používanými na českém trhu. Dobré je také si předem zjistit, jak dlouhou praxi daný klíčař má, a zda má zkušenosti s klíči právě pro vaše vozidlo.

Náročnost výroby autoklíčů se velmi liší mezi jednotlivými značkami i modely aut. Ideální je ozvat se klíčaři předem a zjistit, zda klíče pro vaše auto vyrábí (předem si připravte značku, model a rok výroby auta). Klíčař by vám měl sdělit alespoň orientační cenu a říct vám další instrukce, například zda stačí donést samotný autoklíč, nebo je potřeba přijet i s vozem.

Na co si dát pozor?

V žádném případě nenechávejte výrobu autoklíče na poslední chvíli. Vždy byste měli mít k dispozici minimálně dva funkční autoklíče – jeden hlavní, který používáte, a jeden náhradní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem