Kdy a jak správně používat klimatizaci ve vašem automobilu? Poznejte jedinou správnou možnost

Správné použití klimatizace vás spolehlivě ochladí i v těch nejteplejších letních dnech. Stačí dodržovat základní pravidla pro použití.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Klimatizace je součástí drtivé většiny moderních automobilů. Řidiči ji využívají především během horkých letních dnů, kdy se teplota v autě pohybuje na ještě vyšších hodnotách než venku. I při tak jednoduché činnosti, jako je používání klimatizace, se dají udělat zásadní chyby. Existují však jednoduché způsoby, jak správně využívat tento velice účinný chladicí systém.

Řidiči se často dopouští zbytečných chyb

Nejčastější chybou řidičů je, že po nástupu do vyhřátého automobilu okamžitě pustí klimatizaci. Teplota uvnitř vozu může dosahovat v některých případech až 60 °C. Z toho důvodu není vhodné okamžitě spustit chlazení, protože vzduch, který bude dodáván do kabiny, je rozehřátý stejně jako celý vůz. Příliš rychlé zapnutí klimatizace ve své podstatě stejně nemá příliš velký význam. Chvíli trvá, než se vzduch, dodávaný do kabiny, ochladí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Horký vzduch může způsobovat teplotní šoky, které nejsou pro lidské tělo příliš dobré. Mnohem lepším způsobem, jak se ochladit hned po nasednutí do auta, je otevření okének. Okolní teplota vzduchu není nikdy tak vysoká jako ta, která je uvnitř. Automobil krásně profoukne a až se do určité míry zchladí, zapněte klimatizaci. Tento způsob je mnohem účinnější a efektivněji vás ochladí v rozpáleném autě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S používáním klimatizace souvisí i její občasná údržba

Řidiči, kteří mají vůz vybavený klimatizačním systémem, by neměli zapomínat na pravidelnou údržbu. Stejně jako ostatní systémy, i tento potřebuje jednou za čas zkontrolovat a pročistit. Celý systém obsahuje několik filtrů, které je třeba po určité době buď vyčistit, nebo vyměnit za nové. Tyto úkony by se měly dělat nejlépe dvakrát ročně. Zaručíte si tím čistý vzduch, který budete během jízdy dýchat. V opačném případě hrozí, že se do kabiny bude dostávat nejen prach, ale také třeba bakterie nebo alergeny.

Zdroj: AutoTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice