Kdy a při jaké rychlosti spotřebuje váš benzínový i naftový automobil nejméně paliva?

Spotřebu paliva řeší valná většina řidičů. Pro dosažení té nejnižší je nutné znát, kdy váš automobil spotřebuje nejvíce a jak jezdit, aby tato hodnota zůstala přijatelná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý automobil potřebuje pro svou správnou funkci palivo. Spotřeba jednotlivých automobilů se od sebe může lišit v závislosti na jejich výkonu, váze a dalších parametrech, které ji ovlivňují. S postupným růstem cen za pohonné hmoty také roste potřeba hlídat si spotřebu tak, abyste neprojezdili polovinu výplaty. Ať už jezdíte převážně dlouhé trasy, například po dálnici, nebo se pohybujete jenom po městě, můžete snížit spotřebu na přijatelnou hodnotu.

Co ovlivňuje spotřebu paliva

Spotřeba paliva závisí obecně na mnoha okolnostech. Když pomineme typ automobilu, jedná se především o styl jízdy. Ten rozhoduje, jak často musíte navštěvovat čerpací stanice pro doplnění paliva. Pro dosažení nejnižší spotřeby je nutné také zkontrolovat několik základních věcí. Jednou z nich je tlak v pneumatikách. Pokud jsou pneumatiky špatně nahuštěny, způsobují větší odpor a tření. V důsledku toho se zvýší i spotřeba paliva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité je také to, abyste neměli přebytečnou zátěž například v kufru. Každý kilogram navíc se může projevit na pozdější spotřebě paliva. Obecně tedy platí, že pro dosažení té nejnižší spotřeby je ideální z automobilu vyskládat všechny přebytečné věci, které nepotřebujete.

Kdy bude spotřeba vašeho automobilu nejnižší bez ohledu na typ paliva

Spotřeba paliva je obecně nejnižší tehdy, když jezdíte delší trasy. Je to způsobeno tím, že když jedete například po dálnici nebo jen obyčejné silnici rychleji, máte zařazený nejvyšší převodový stupeň. Ujedete tedy daleko větší vzdálenost, než když pojedete na stejný plyn a otáčky, ale nižší rychlost ve městě. Ve městě je navíc potřeba neustálých rozjezdů na křižovatkách a semaforech, což také výrazně zvyšuje spotřebu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při jaké rychlosti tedy spotřebuje automobil nejméně paliva?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – při té nejvyšší. Tím je samozřejmě myšlena nejvyšší povolená rychlost, tedy okolo 90 km/h nebo na dálnici 130 km/h. Pokud jedete například rychlostí 90 km/h na nejvyšší převodový stupeň, vaše spotřeba bude i při této rychlosti menší, než když jedete ve městě rychlostí 50 km/h s neustálými rozjezdy na křižovatkách. Při pohledu na aktuální spotřebu se tento fakt může zdát jako nesmysl. Avšak při představě, kolik kilometrů ujedete na dálnici a kolik ve městě, začíná být docela smysluplný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Záleží také na tom, jaký vlastníte automobil. Pokud vaše vozidlo má pouze 5 rychlostních stupňů, bude úspornější variantou jízda po dálnici s rychlostí přibližně okolo 110 km/h. I při nejvyšším rychlostním stupni totiž automobil pojede ve vyšších otáčkách, což bude mít za následek vyšší spotřebu. Samozřejmě pak musíte počítat s tím, že dorazíte na určené místo o chvilku později. Odměnou vám však bude úspora paliva.

Zdroj: CarMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění