Kdy je nejlepší čas prodat své auto, a to za co nejlepší možnou cenu?

Pokud začínáte mít s vaším autem problémy a objevuje se více poruch, měli byste zvážit jeho prodej. Někdy se totiž více vyplatí koupit nové, než stále investovat do starého.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí si klade důležitou otázku, a sice kdy je ten správný čas na prodej automobilu. Odpověď je někdy těžká, protože člověk nikdy neví, kdy se může něco pokazit. Obecně je nejlepší vozidlo prodat v tu chvíli, kdy na něm pozorujete, že bude v blízké době vyžadovat drahé opravy a práce. To však není lehké odhadnout. Pokud už k takové poruše dojde, přijdete o značnou finanční částku, kterou buď budete muset dát za opravu, nebo o ni snížit prodejní cenu vozu. Obecně však existuje několik situací, kdy je prodej nejlepším řešením.

Prodej vozidla těsně před skončením jeho záruční doby

Výrobci automobilů mají obvykle všechny díly vozidla dobře otestované a podle jejich průměrné životnosti také stanovují délku záruční doby. Pokud chcete mít v garáži zaparkované vždy téměř nové auto, prodejte svůj vůz těsně před koncem záruky a kupte si nový. V tuto chvíli totiž neriskujete žádnou poruchu a vozidlo má současně stále vysokou hodnotu, která však po uplynutí záruční doby klesne. O takové automobily je stále relativně velký zájem, nemusíte se tedy bát, že by se váš vůz neprodal.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stáří 10 let nebo nájezd 200 000 kilometrů

U většiny automobilů se předpokládá, že vydrží spolehlivě fungovat bez větších investic alespoň 10 let nebo 200 000 kilometrů. Pokud tedy zvažujete prodej a následnou koupi nového vozidla, je právě tato chvíle jednou z nejvhodnějších. Vozidlo má stále relativně přijatelnou prodejní cenu, takže se prodej vyplatí. Podobně je na tom i magická hranice 100 000 kilometrů. Před jejím překonáním se vůz stále považuje za velmi zachovalý, zatímco po překonání tomu může být už jinak.

Začínají se objevovat větší vady a poruchy

Pokud máte starší automobil a postupně se kromě těch běžných servisů a nějaké výjimečné situace stávají i jiné, závažnější poruchy, je ten správný čas na jeho prodej. Takové vozidlo totiž představuje dlouhodobou investici, která se ve většině případů nevyplácí. Postupně totiž budete na autě opravovat vše, co je potřeba, a nakonec zjistíte, že za finance na opravu byste měli novější a spolehlivější vůz. K tomu všemu se ani nedostanete do fáze, kdy si můžete říct, že vozidlo bude nějakou dobu bez problému jezdit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jako majitel automobilu byste si měli o modelu, který vlastníte, zjistit co nejvíce informací. Pokud je váš typ vozu známý tím, že se třeba po ujetí 150 000 kilometrů začnou objevovat poruchy motoru, raději ho před touto hranicí prodejte. Vyhnete se tak drahým opravám a zvolíte spolehlivější alternativu. Nezapomeňte, že čím dříve prodáte automobil, na kterém postupně pozorujete problémy, tím vyšší bude mít hodnotu.

Automobil začíná spotřebovávat velké množství oleje

Pokud jste na svém vozidle nuceni stále doplňoval olej, protože se ztrácí, nastává problém. V takovém případě totiž motor olej spaluje, a proto stále chybí. Je to způsobeno opotřebením pístních kroužků, které nejsou schopny dost dobře stírat olej ze stěn válců, a ten se následně dostává do spalovacího prostoru, kde shoří. Oprava tohoto problému je velmi nákladná a u některých starších vozů se většinou ani nevyplatí.

Zdroj: Auto.blitz

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články