Výměna motorového oleje je důležitější, než se zdá. Za jakých okolností ho měnit dříve, a ne až v předepsaném intervalu?

Olej plní v motoru zásadní roli, bez které by nemohl spolehlivě fungovat. Je proto velmi důležité, aby měl za každých okolností požadované vlastnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Olej plní v motoru mnoho funkcí. Mezi ty nejdůležitější patří například mazání, chlazení, ale také čištění motoru. Snižuje navíc tření, a tím i opotřebení jednotlivých částí. Z těchto důvodů je důležitá jeho pravidelná výměna, která by se měla provádět po ujetí 15 000 km nebo roce. Olej totiž stárne a ztrácí své potřebné vlastnosti. V extrémních případech mohou být tyto intervaly výměny dokonce ještě kratší.

Co ovlivňuje stav motorového oleje

Na stav oleje má vliv hned několik faktorů. Jedná se například o typ automobilu, způsob jeho použití, řidičské návyky, druh paliva a typ převodového systému. Například u vozidla, které jezdí pouze delší trasy, olej vydrží déle v dobrém stavu. Naopak pokud někdo jezdí krátké cesty s častým zastavováním, měl by zvážit výměnu hned u první stanovené hranice. Rozdílné nároky na výměnu mají také sportovní vozidla, v jejichž motoru dochází k vyšším teplotám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Překročení intervalů výměny oleje má negativní vliv

Pokud se majitel automobilu rozhodne ignorovat pravidelnou výměnu oleje, výrazně tím zkrátí životnost svého vozidla, v tomto případě tedy motoru. Ten se totiž začne rychleji zanášet. Různé kaly, saze a znečištění pak přispívají k nadměrnému opotřebení jednotlivých částí. V extrémních případech dochází ke zhoršenému mazání, zacpání mazacích kanálků, anebo dokonce zadření motoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ze všeho nejdříve to však odnesou jiné části jako například turbodmychadlo. Výměnu oleje si řada lidí dělá ve své garáži, avšak často dochází k vážným chybám. Mezi ty nejčastější patří výměna při studeném motoru, použití nevhodného typu oleje, neúplné vypuštění veškeré této provozní látky, malé množství nového oleje nebo také to, že řidič nevymění starý olejový filtr za nový.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Interval pravidelné výměny se může lišit

Při normálních podmínkách je dobré olej měnit jednou ročně nebo při nájezdu 15 000 (maximálně se udává 20 000) kilometrů. V některých případech však může nastat situace, kdy si okolnosti vyžádají výměnu dříve. Jedná se například o extrémně náročné provozní podmínky, jako je častá jízda v prašném nebo terénním prostředí a motorsport. Dodržujete servisní intervaly pro výměnu motorového oleje?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články