Kdy opravdu může nezapnutý pás zachránit řidiči nebo spolujezdci život?

Zapnutý pás je jednou ze základních bezpečnostních složek jakéhokoli vozu pohybujícího se na silnici, ovšem někdy je žádoucí přesně opačný stav.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zapni si pás, je věta, kterou uslyšíte nejspíš kdykoli, když nastupujete k někomu do vozu jako spolujezdec. Za běžných podmínek a běžného provozu se jedná opravdu o klíčový prvek bezpečnosti každého účastníka silničního provozu, se kterým navíc počítají i další bezpečnostní prvky vozidla i dopravní předpisy. Ovšem i z tohoto pravidla existují výjimky a dneska se podíváme právě na takové situace.

Mezní situace mimo běžné komunikace

Přes výše zmíněnou téměř běžnost jsou případy, kdy je potřeba si bezpečnostní pás sundat. Jedná se například o vozidlo jedoucí po zamrzlém jezeře nebo jiné vodní ploše ležící mimo standardně vybavené vozovky a běžný provoz. V takovém případě totiž hrozí riziko propadnutí vozu a posádka vozu musí svoje místa urychleně opustit. Což je se zapnutým bezpečnostním pásem přirozeně velmi obtížné, při panice dokonce téměř nemožné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tohle pravidlo tudíž vychází ze selského rozumu, připoutaný zkrátka nemůže utéct. Ve všech ostatních situacích provozu je potřeba mít bezpečností pás skutečně bezpečně a pořádně zapnutý. Platí to pro všechna místa vozu a všechny vozy včetně různých konstrukčních jako jsou traktory, bagry a další technika. Vzhledem k tomu, jak se mohou takové vozy chovat během jízdy či provozu, to ostatně řidič nepochybně uvítá.

Když nelze pás zapnout správně a extrémní případy

Nezapnutí pásu je možnost i v případech invalidity nebo jiného postižení, kdy je zkrátka z jakéhokoli důvodu fyzicky nemožné docílit správného zapnutí pásu, případně by jeho zapnutí ohrožovalo zdraví pasažéra. Další variantou jsou pak operační situace, kdy je pro posádku – například policisty – vysoce žádoucí schopnost opustit vůz téměř ještě během jízdy, tudíž si v konkrétních situacích pás odepínají, aby jim za chvíli nekomplikoval služební postup.

iZdroj fotografie: Pixabay

To samé se týká například vojenských vozidel a taktických situací. Celkově vzato jsou bezpečnostní pásy určeny pro standardní provoz, veškeré situace zde popsané jsou od něj logicky nějakou odchylkou. A v takových situacích je nabíledni, že běžně přijatá opatření nemusí být žádoucí, co víc, mohou být zcela kontraproduktivní a ohrožovat průběh takové situace nebo dokonce zdraví či životy. Tak ať vás nic takového nepotká.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články